sobota
2. prosince 2023
svátek slaví Blanka
Sára Vondrášková alias Never Sol
© Foto: Jiří Hroník



Sára Vondrášková alias Never Sol se představí na mezinárodní přehlídce současného umění Flipas v Madridu

ZAHRANIČÍ: Od 21. do 24. listopadu 2023 bude ve španělském Madridu vystupovat v rámci mezinárodní přehlídky současného urbanistického umění Flipas 2023 česká performerka a držitelka řady ocenění Sára Vondrášková alias Never Sol. Projekt se soustřeďuje na inkluzi lidí z vyloučených vrstev obyvatel a lokalit s cílem jejich zapojení do společnosti.

od 21.11.2023 do 24.11.2023
Autor článku: 
Petra Přibylová

FLIPAS ANEB LABORATOŘ MĚSTSKÝCH KULTUR

Mezinárodní přehlídka Flipas neboli laboratoř městských kultur spojuje mezinárodní a místní umělce na setkáních a workshopech. Místa konání jsou různá a nacházejí se po celém Madridu. Principem jsou krátkodobé rezidence, v jejichž rámci umělci spolupracují a tvoří buď samostatně či v kolektivu a vznikají tak unikátní díla.

Tento projekt chápe městské umělecké směry a subkultury jako je graffiti, rap, hip hop, breakdance, elektronická hudba, performance, kresba a audiovizuální produkce jako vyjádření kulturního fenoménu a nástroj k rozpoznání a transformaci sociální reality. 

Šestý ročník festivalu Flipas byl zahájen v září projektem portugalského umělce Carlose Bunga v muzeu Prado formou workshopu pro mladé lidi zaměřeného na téma domova a jeho významu.

NEVER SOL PŘINÁŠÍ UNIKÁTNÍ PROGRAM

České centrum Madrid se již několik let účastní projektu Flipas, který se každým rokem více rozrůstá. Díky spolupráci se španělským kurátorem se tak mohla v minulých letech představit řada českých umělců, např. výtvarník Přemysl Černý, jenž vytvořil mural na zdi fotbalového hřiště v Casarrubuelos. V roce 2021 vedl na přehlídce svůj vlastní taneční workshop tanečník Kristián Mensa. Letos přijíždí česká umělkyně a producentka Sára Vondrášková neboli Never Sol. Ta představí zcela unikátní program.

Pod záštitou organizace Asociación Garaje povede Never Sol workshop pro mladé návštěvníky se zájmem o hudební kompozici a syntetizátory. Asociación Garaje je mimo jiné i alternativní hudební nakladatelství, které se zaměřuje na různé druhy umění a na hudbu jakožto nástroj hybné síly změn a společenské transformace.

Kurátor festivalu Mateo Feijó ke spolupráci říká: „Never Sol se setká s vězni ve vězení Soto del Real. Už dva roky festival spolupracuje s nevládní organizací Solidarios, jejímž posláním je bojovat proti sociálnímu vyloučení, jeho příčinám a důsledkům, a to prostřednictvím dobrovolnictví a podpory aktivního občanství. Festival Flipas tvoří součást vězeňského programu. Celý program zakončí koncertem v divadle Replika, na kterém představí umělkyně širokému publiku svou hudební tvorbu. Flipas je projekt, který tvoří přímé dialogy s účastníky, a jeho hlavním cílem je formulovat otázky a představit skrze uměleckou tvorbu jiné způsoby myšlení.”

A Jana Polívková Čepeláková, ředitelka Českého centra Madrid dodává: „Cílem Flipas je inkluze vyloučených vrstev obyvatel a zapojení těchto skupin do většinové společnosti pomocí umění. Flipas znamená ve španělštině ohromit či přivést k úžasu. České centrum Madrid usiluje nejen o to ohromit ale také přispět k udržitelnému rozvoji společnosti českou uměleckou účastí.”

PROJEKT EVROPSKÉ ÚROVNĚ

Hlavními partnery projektu jsou Goethe-Institut, Francouzský institut a další kulturní instituty v Madridu. Spolupráce probíhá i s místními kulturními centry, školami apod. Flipas nemá přesné ohraničení a umělecká tvorba je založena na společném dialogu s umělci a zapojenou veřejností, na kterou projekt cílí.

www.czechcentres.cz

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023