OSTRAVA: Rytíř. Válečník, bojovník, ochránce. Kde se vzali středověcí rytíři, jaký byl jejich život, jejich zásady? Víte, že existoval rytířský kodex nebo jaké zbraně používali? Odpovědi na tyto a další otázky se návštěvníci Slezskoostravského hradu dozvědí na speciálním workshopu Druhá kůže rytířova v neděli 21. července od 13.30 hodin.
Zástupci katedry historie Ostravské univerzity formou prezentace, ale i praktických názorných ukázek, představí téma rytířství. Matěj Medvěd, Tomáš Kocourek a Marek Vidlička budou hovořit o období 11.-16. století. Z jejich prezentace, kterou doprovodí výkladem a ukázkou dobového oblečení a části zbrojí, návštěvníci zjistí, že představy o rytířích z různých filmů a seriálů se nezakládají vždy na historické realitě.
Během přednášky a ukázek dojde k boření mýtů a různých středověkých stereotypů. Po prezentaci bude následovat i praktická ukázka mobility ve zbroji. „Návštěvníci se nemusí bát, že by pouze seděli a poslouchali nudnou přednášku. Prezentace je bohatá na obrázky a fotografie, chybět nebudou ukázky zbroje. Tu si budou moci návštěvníci rovněž vyzkoušet a s našimi rytíři se mohou vyfotit. Samozřejmostí je také prostor pro diskusi,“ doplňuje Lukáš Czopik, specialista edukace.
Druhá kůže rytířova je určena nejenom milovníkům historie, ale i rodinám s dětmi. Také v malých návštěvnících určitě zanechá velký dojem. Připraven bude rovněž fotokoutek s kostýmy. Akce začíná ve 13:30 a trvá zhruba hodinu a půl. Přístupná je v rámci běžného vstupného na hrad. Před workshopem (případně i po něm) mají tak návštěvníci možnost zhlédnout další expozice hradu, ve věži například výstavu obrazů Afrika v Hamace a v hradní galerii interaktivní výstavu loutek z depozitáře Divadla loutek v Ostravě.
Cena vstupného na hrad:
90 Kč dospělí
60 Kč děti 6-15 let, studenti s platným průkazem, senioři od 63 let, držitelé průkazu TP, ZTP, ZTP/P
30 Kč děti 3-5 let
220 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + až tři děti)
zdarma děti do dvou let, doprovod ZTP/P
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.