<p>KROMĚŘÍŽ: Tento týden nabídl poměrně velký počet akcí, většina z nich byla součástí dvou velkých projektů Domu kultury – projektu ARTEDIEM a festivalu MOVIENG MUSIC.</p> <p>Kromě těchto akcí se v programu objevily i další atraktivní programy – tradiční RADIODÁREK, zahájení KYPERSKÝCH DNŮ, projekce filmů, divadelní předplatné… ). Zájem diváků a aktivity většiny škol v projektu ARTEDIEM předčil naše očekávání a výsledkem byla REKORDNÍ NÁVŠTĚVNOST KULTURNÍCH PROGRAMŮ ve všech prostorách Domu kultury. </p> <p>5000 diváků v jednom týdnu</p> <p>Celkem navštívilo nabídnuté akce 5000 diváků a v porovnání s loňskými výsledky Domu kultury je to číslo víc jak potěšující. Vloni navštívilo kulturní akce asi 60000 diváků, letos i díky dobrým výsledkům kina jich bude mnohem víc, ale konečný výsledek tohoto týdne výrazně přesahuje nejenom průměr, ale i předchozí týdny. Návštěvnost tohoto týdne je vlastně 1/10 celkové návštěvnosti v roce 2011 a je jen důkazem toho, že za určitých okolností i v těchto krizových letech lidé v Kroměříži na kulturou chodí.</p> <p>Největší návštěvnost zaznamenal především projekt ARTEDIEM a účast na školních představení pro středoškoláky, kterých bylo asi 1600. Výrazně přispěl i megahit STMÍVÁNÍ v kině Nadsklepí, na který přišlo za tři víkendové dny 1000 diváků (500 např. i na noční přestavení ve 22:00 hodin). </p> <p>DALŠÍ PODPORA ARTEDIEM<br />
finanční podpora FONDU KULTURY i osobní účast radního Zlínského kraje</p> <p>Úspěšný byl i projekt ARTEDIEM, který díky aktivitě většiny středních škol nabídl unikátní setkání např. s Jiřím Krejčíkem, Janem Budařem, Rudi Linkou, Mirkem Kovaříkem a dalšími. I přes některé problémy (neúčast osobností kvůli nemoci) potvrdil tento druhý ročník, že se v Kroměříži podařilo vytvořit projekt, který má nejenom význam, ale také úctu významných osobností i institucí. Ještě před zahájením letošního projektu jsme získali významnou podporu i záštitu, v průběhu projektu pak dokonce i finanční podporu a uznání od STÁTNÍHO FONDU KULTURY MK ČR!!! </p> <p>Také průběh závěrečného pátečního setkání s učiteli, řediteli a osobnostmi potvrdilo nutnost pokračovat v projektu i v roce 2013. Velmi povzbuzující byla slova a aktivní přítomnost (po celou dobu setkání) nového radního Zlínského kraje pro školství pane Paedr. Petra Navrátila. Ten potvrdil ochotu podpořit tento projekt nejenom v Kroměříži, ale v roce 2013 i v jiných městech Zlínského kraje.<br />
Více informací o projektu najdete na www.artediem.cz </p> <p>Jiří Králík, Ing.<br />
ředitel<br />
Dům kultury v Kroměříži<br />
Tovačovského 2828<br />
767 01 Kroměříž<br />
IČO : 70962642, DIČO: CZ70962642<br />
tel. 573 500 582, mob. 602 704 620<br />
jiri.kralik@dk-kromeriz.cz</p>
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.