<p>JABLONEC NAD NISOU: Skutečný kulturní skvost vysoké duchovní hodnoty a mezinárodního významu nabízí Jablonec nad Nisou široké veřejnosti i zahraničním návštěvníkům. Dům manželů Jany a Josefa V. Scheybalových, objekt staré fary, je spolu s kostelem Svaté Anny jednou z nejstarších a nejvýznamnějších stavebních památek města. Obě budovy tvoří vynikající architektonický celek, kde je možno výrazně obohacovat kulturní život města.</p> <p>Severočeské město Jablonec nad Nisou je známo po celém světě díky sklu a v poslední době také díky úspěchům sportovců. Sklářství se na Jablonecku prosazuje již v šestnáctém století v posledních létech bylo významným ekonomickým oborem spolu s automobilovým průmyslem. K raritám patří propojení Jablonce s Libercem tramvají nádherným údolím Nisy. Většina budov v centru nese výrazné stopy secese, z nichž krásu jádra tvoří pošta, bývalé ředitelství bižuterie. Chloubou pak je starokatolický kostel povýšení Ježíše Krista. Součástí tradičních návštěv města je zhlédnutí expozic Muzea skla a bižuterie. Mezi nejstarší památky patří barokní kostel sv. Anny a objekt staré fary. Po smrti manželů Jany a Josefa V. Scheybalových z něj město vybudovalo nový kulturní komplex mnohanásobného významu.<br />
Stará fara, dům č. 1 v Kostelní ulici byl duchovním centrem obce po staletí. Současnou neorenesanční podobu dostal však až na počátku devatenáctého století. Od druhé poloviny 60. let minulého století obývali dům bývalé fary manželé Jana a Josef V. Scheybalovi, kteří se řadí k nejvýznamnějším osobnostem Jablonecka i Libereckého kraje. Věnovali se národopisu, lidové kultuře, památkové péči, místopisu a regionální historii. Vytvořili pozoruhodné umělecké sbírky a obsáhlou knihovnu. Josef V. Scheybal byl výborným kreslířem a talentovaným ilustrátorem. Díky němu a jeho manželce má Liberecký kraj obsáhlý vědecký a umělecký dokument zachycující jeho památky lidového umění, krajinu i přírodu. Po smrti manželů připadl objekt městu, které se rozhodlo uctít památku těchto osobností a zrekonstruovat dům, který nese jejich jméno i odkaz.<br />
Stavební rekonstrukce domu Jany a Josefa V. Scheybalových nebyla snadná. Realizovala se pod dohledem odborníků s podporou z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod, oblast podpory 3.1 Rozvoj infrastruktury cestovního ruchu.<br />
Dům bude sloužit jako vědecké pracoviště, specializovaná knihovna, galerie pro domácí i zahraniční odborníky, občanům města, a také turistům k podání komplexních informací z oblasti cestovního ruchu a kultury. Do vstupní části je situováno turistické informační centrum, v prvním patře městská galerie a v podkroví Památník Jany a J. V. Scheybalových.<br />
Termín zpřístupnění významný objektu veřejnosti byl stanoven na začátek adventu, 26. listopadu 2012.</p>
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“