KAMENNÝ PŘÍVOZ: Chotouňské pstruhy, bylinky, uzeniny, slané i sladké dobroty či originální rukodělné výrobky si budou moci v sobotu 21. května zakoupit návštěvníci Přívozského trhu. Na levém břehu Sázavy v Kamenném Přívoze ho od 8 do 12 hodin pořádá občanské sdružení Náplava Sázavy.
„Tuto sobotu budeme organizovat již 16. trh a dá se říci, že už se jedná o tradici. To, co se nemění, je chuť prodejců nabízet kvalitní zboží a zároveň chuť příchozích nakupovat a potkávat se na tak skvělém místě, jako je břeh Sázavy v Kamenném Přívoze. Domníváme se, že tato akce na levém břehu za mostem se stala i mostem mezi "starousedlíky" a "přistěhovalci",“ uvedla jedna z organizátorek Věra Weinerová.
Sdružení pořádá tři trhy ročně a jeho hlavním záměrem při jejich zakládání bylo pokusit se trochu rozproudit místní život a vytvořit prostor pro setkávání lidí na místě, kde to kdysi bylo zcela běžné, to je u řeky. „Jsme rádi, že zájem roste. Přibývá místních prodejců, kteří velmi kreativně přistupují k našim akcím a návštěvníci to dokáží patřičně ocenit,“ zdůraznila Věra Weinerová.
Na Přívozském trhu nebude chybět ani doprovodný program. Mateřské centrum Převozníček opět připravuje rozličné výtvarné aktivity pro děti a o hudební doprovod se tentokrát postará hudební skupina Šeginy.
Náplava Sázavy však nepořádá jen trhy. „V loňském roce jsme se spolupodíleli na akci oslavující místního rodáka a spisovatele Jana Morávka s názvem PřívozFest. Uspořádali jsme dvě divadelní představení pro děti a již podruhé rozsvěcovali vánoční strom v Kamenném Újezdci. V kulturních aktivitách chceme pokračovat i letos na podzim uspořádáním hudebního odpoledne a večera pro děti i dospělé,“ slíbila organizátorka.
ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.