<p>OSTRAVA: Dvě stálé scény a čtyři umělecké soubory – to je NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ v Ostravě – největší a nejstarší (zal. 1919) profesionální divadlo v Moravskoslezském kraji. Umělecké soubory opery, činohry, baletu a operety/muzikálu uvedou každoročně 16 až 19 premiér a odehrají témě pět set představení na jevištích Divadla Antonína Dvořáka a Divadla Jiřího Myrona.</p> <p>Zřizovatelem Národního divadla moravskoslezského (dále jen NDM), které se svou úrovní řadí ke špičce českého divadelního umění, je statutární město Ostrava. Stejně jako každé divadlo se neobejde bez diváků – nejlépe těch, kteří přicházejí pravidelně. Odpovědi šéfky marketingu Elišky Novákové na otázky týkající se této oblasti mohou být proto nejlepší pozvánkou k návštěvě této naší přední divadelní scény. </p> <p>Je i divadelní svět v Ostravě nucen šetřit za každou cenu?</p> <p>Všichni jsme nuceni šetřit, ale pořád si ještě myslím, že šetřit umíme na správných místech, přičemž ve výsledku divák není o nic ochuzen a na jevišti nic nepozná. </p> <p>Začíná nová sezóna. Ani sebelepší představení se neobejde bez diváků. Jaký ohlas mají akce typu Přijďte k nám! nebo Jdeme za vámi!, kterými se NDM přibližuje veřejnosti – odrazí se ve zvýšení návštěvnosti? </p> <p>Tyto akce připravujeme právě pro diváky, a ač nás stojí hodně energie, po každé víme, že to mělo smysl a že v tom chceme pokračovat. Akcí Jdeme za Vámi! doslova zahajujeme sezónu – na náměstí se v ten den potkají snad úplně všichni divadelníci a umělci působící v Ostravě, a to je zážitek i pro ně samotné! Akcí Přijďte k nám! dáváme divákům nahlídnout do divadelní kuchyně a pod pokličku různých profesí. Diváci jsou nadšení, že zažijí něco, co běžně nevidí a co je kouzlem okamžiku. Ohlasy jsou přímo ovacemi, a to je motorem do celé sezóny, alespoň pro mě. </p> <p>Jakým způsobem si divadlo hýčká věrné diváky – mohou návštěvníci NDM využívat slevový systém nebo nějaká další lákadla, např. speciální časy představení?</p> <p>Těm nejvěrnějším divákům nabízíme předplatné, které je celoroční vstupenkou na představení dle předplatitelské skupiny. Můžete si vybrat z 20 předplatitelských skupin, a to takovou, která odpovídá vašim představám – podle žánrů, podle budov konání, podle hracích dnů, podle hodiny začátku představení, skupinu premiérovou, rodinnou, seniorskou nebo studentskou. Na představení předplatitelské skupiny ušetříte až 50 % z ceny vstupného a dále získáváte 20% slevu na zakoupení vstupenek na představení mimo vaši předplatitelskou skupinu. A konečně, můžete si vybrat své sedadlo! Po dobu deseti měsíců vám rezervujeme vaše sedadlo. Místo v hledišti si můžete vybrat takové, které se vám nejvíce líbí – v přízemí, na balkoně, v lóžích nebo na galerii.<br />
Dále nabízíme speciální Zlatou kartu, která vás s každým dalším nákupem opravňuje k vyšší slevě na jednotlivé vstupenky. Ti nejvěrnější diváci tak při patnácté návštěvě získají 60% slevu.<br />
A pak máme běžný slevový systém: studenti/senioři/pedagogové/ZTP mají 50% slevu a při speciálních rodinných představeních mohou 50% slevu využít i celé rodiny. </p> <p>Má divadlo speciální programy nebo představení pro školy? </p> <p>Ano, divadlo uvádí na svém programu přímo dopolední představení určená pro školy a kromě nich věnuje školám celý vzdělávací projekt, který nabízí pracovní listy k jednotlivým inscenacím, workshopy pro celé třídy, možnosti prohlídky divadla a speciálních debat s tvůrci. Národní divadlo moravskoslezské letos již podruhé pořádalo Letní divadelní školu pro pedagogy, jejímž prostřednictvím nabízí učitelům workshopy týkající se práce se studenty, setkání s dramaturgy divadla a přípravu na divadelní sezónu jako takovou. NDM využívá tohoto projektu i pro zpětnou vazbu od škol a snaží se aktuálně přizpůsobovat požadavkům a potřebám škol a vyučovacího procesu. </p> <p>Vycházíte vstříc osobám se zdravotním handicapem a držitelům průkazů ZTP, ZTP-P? </p> <p>Samozřejmě vycházíme vstříc osobám se zdravotním handicapem. Kromě bezbariérového vstupu do obou divadel nabízíme i 50% slevy na vstupenky pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P.</p> <p>Existuje v NDM program dostupnosti pro lidi bydlící mimo centrum města a v jeho okolí? </p> <p>V Divadle Antonína Dvořáka i v Divadle Jiřího Myrona začínají večerní představení v 18.30 hodin. Je to čas, ke kterému jsme došli právě kvůli divákům bydlícím mimo centrum. V letošní sezóně uvádíme dokonce časově náročnější titul už od 18 hodin. Je to v případě opery Lohengrin, která se dvěma pauzami bude trvat přes 4 hodiny.<br />
NDM zároveň hostí velké množství mimoostravských zájezdů, které k nám dovážejí diváky ze vzdálenějších míst. </p> <p>Čím je, dle Vašeho názoru, NDM jedinečné nebo čím nejvíce láká k návštěvě? </p> <p>Jedinečné je právě tou různorodostí. Může zaujmout tolik různorodých diváků, a každý z nich by vám na tuto otázku odpověděl jinak. Pro mě jsou to jednoznačně osobnosti, domácí i hostující, a pak atmosféra každého dne, který přináší tolika lidem zážitek. </p> <p>Více info na:<br />
http://www.facebook.com/…avskoslezske<br />
http://www.ndm.cz</p>
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“