úterý
5. listopadu 2024
svátek slaví Miriam
zleva: fotograf Antonín Kratochvíl, studentka Kristina Odermattová, Monika Hrubešová (ředitelka školy Michael), designér Pavel Šťastný
© Škola Michael



Přehlídka studentské tvorby FestMichael opět oživuje kulturní život hlavního města

PRAHA: Ti, kdo mají rádi neotřelé nápady tvůrců nastupující umělecké generace, nejspíš zaregistrovali, že s blížícím se koncem školního roku opět odstartovala tradiční přehlídka tvorby studentů školy Michael. FestMichael již posedmé obohacuje nabídku kulturních akcí metropole a originálním způsobem oživuje její veřejný prostor. I letos je pod širým nebem v samém centru Prahy, na náměstí Míru, k vidění tvorba studentů grafiky a fotografie. A v proslulém kině Lucerna se publiku představili budoucí profesionální filmaři – režiséři, kameramani, střihači, scenáristé, odborníci na postprodukční úpravy.

Autor článku: 
Petra Zadražilová

Úvodní část akce moderované Václavem Žmolíkem proběhla v úterý 21. 6. 2016.  Plně obsazené kino Lucerna nejprve přivítalo projekci krátkometrážních snímků studentů oboru Filmová tvorba, poté následovala vernisáž na náměstí Míru. Slavnostní zahájení bylo spojeno s předáváním cen a sponzorských darů studentům vybraným na základě hodnocení pedagogů i hlasování návštěvníků. Vystavené práce je možno si na prostranství před kostelem
sv. Ludmily a v přilehlém parku prohlédnout až do 19. 7. 2016.

Přehlídku FestMichael po organizační i koncepčně-tvůrčí stránce připravují především sami studenti.

ytvářejí rovněž vizuální styl projektu, včetně loga či znělky. Akci finančně podporují sponzoři a škola Michael, která rovněž zajišťuje účast známých osobností – uměleckých garantů projektu a členů odborné poroty. V letošním roce se v této roli představili kupříkladu scenáristka a spisovatelka Halina Pawlowská, fotograf Antonín Kratochvíl, herecká dvojice Richard Genzer – Michal Suchánek či grafický designér Pavel Šťastný.

Záštitu nad projektem FestMichael 2016 převzal Magistrát hl. m. Prahy, Eliška Kaplický Fuchsová, předsedkyně Výboru pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch
a zahraniční vztahy. Podporou přispěli také radní pro kulturu MČ Praha 2 Jaroslav Šolc a radní pro kulturu MČ Praha 1 Jan Krejčí. 

Atmosféru vernisáže obohatilo vystoupení Mária Císaře s přáteli. Kytarista a zpěvák, známý ze skupiny Krausberry, působí rovněž jako pedagog školy Michael.

Celá akce se každoročně setkává s nadšenou odezvou diváků, kteří bývají překvapeni uměleckou úrovní a názorovou originalitou představených děl. Týká se to všech prezentovaných oborů – Grafického designu, Fotografické tvorby i Filmové tvorby

Rozhodně si ani Vy nenechte FestMichael ujít. 

Petra Zadražilová
Střední škola a Vyšší odborná škola
reklamní a umělecké tvorby, s. r. o.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Památky
Co se děje
05.11.2024

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024

ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.10.2024

ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.10.2024