PRAHA: Mapa pro hru Pražské věže je z roku 1924, vyšla kdysi jako příloha k ilustrovanému průvodci Prahou, dva roky po rozšíření hranic Prahy. Tzv. Velká Praha vznikla 1. ledna 1922 připojením 37 obcí a osad. Kam se podíváte: Prašná brána, věž kostela sv. Václava na Smíchově, věž Podolské vodárny, Novoměstská radnice, Národní památník na Vítkově, Novoměstský pivovar, kostel sv. Michala v Jirchářích, věž Husova sboru ve Vršovicích a mnoho dalších, nechceme prozradit všechno, je to hra.
Startovní nebo cílovou věží je věž Novoměstské radnice. Na stanovištích se plní historické nebo rozhlížecí úkoly, soutěžící obcházejí kontrolní stanoviště v libovolném pořadí. Po městě se pohybují pěšky, na kole, MHD, jak kdo chce. Čas neměříme, cílem hry je znát pražské věže. Na Novoměstské radnici si soutěžící sami vyhodnotí hru a v cíli obdrží dle úspěšnosti zlatou nebo červenou kostičku.
Ukázka úkolu: která osobnost hrála v tomto kostele na varhany vám napoví pamětní deska u vchodu.
Web akce www.prazske-veze.cz , zde jsou bližší informace a přihlášky.
Milan Horký
Koordinátor Pražské věže
Tel. 602 632 235
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.