PRAHA: Ve dnech 28. až 30. září mohou malí a velcí milovníci zpěvu zažít experimentování s lidským hlasem a objevit své vokální schopnosti na workshopech Prague A Cappella Festivalu. Větší i menší děti budou mít příležitost si v holešovické La Fabrice vyzkoušet základy beatboxu a loopingu s předním beatboxerem Jaro Cossigou, nebo si zazpívat s kapelou Yellow Sisters či se samotnými členy formace Skety, kteří jsou hlavním propagátorem a organizátorem celého festivalu.
Starším dětem a dospělým je určen workshop práce s programem Ableton (software pro tvorbu hudby vhodný pro re-mixování a skládání hudebních nápadů), dvoudenní intenzivní ateliér se sbormistrem Lukášem Prchalem je věnován těm, kteří si chtějí vyzkoušet sborové zpívání a zatím na něco podobného neměli odvahu, nebo jen neznají noty.
Prague A Cappella Festival nabídne během tří dnů od 28. do 30. září koncerty finské acappellové hvězdy Rajaton, slovenských Fragile, z Gruzie přijede výtečný sextet The Quintessence a z Maďarska dorazí energičtí Jazzation. Domácí scénu budou reprezentovat Yellow Sisters, plzeňský Hlasoplet, Develooper Petra Wajsara a na programu nebudou samozřejmě chybět ani samotné Skety.
Více informací v přiložené TZ a na www.pragueacappellafestival.com.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.