neděle
20. října 2024
svátek slaví Vendelín
Don Quijoti Jana Vlčeka
© Foto: Jan Vlček



Pragovácké motory jedou na plný plyn i v závěru léta

PRAHA: V úterý 15. 9. budou ve vysočanské Pragovce v 18 hodin zahájeny tři nové výstavy současného umění. Výstava Vlk se proměnil v planetu a potom se stal skvrnou malířky Lenky Černotové, abstraktně laděný projekt Hned i zítra bude líp Davida Minaříka a Filipa Švehly, velká společensko-kritická skupinová výstava White Plastic.  V sobotu 19. 8. navíc v rámci sousedské slavnosti Zažít město jinak proběhne mezi 11. až 18. hodinou bohatý celodenní program pro návštěvníky všech generací, nabízející například workshopy s přednáškami či komentovanými prohlídkami a závěrečnou párty s DJs Radia 1. A konečně v pondělí 20. 9 v 18:00 zahájena klasicky laděná malířská výstava Don Quijoti residenta Pragovky Jana Vlčka. Vše zdarma.

15.09.2020
Autor článku: 
Boris Jankovec

Výstavou Vlk se proměnil v planetu a potom se stal skvrnou se představí Lenka Černotová (* 1985), která je považovaná za jednu z nepřehlédnutelných malířek své generace. K podstatě a názvu projektu říká kurátorka výstavy Edita Mikolášková: „Vlk u Lenky zůstává dominantním prvkem všech jejích úvah o malbě a následných realizacích. Vlk jako symbol změny a pohybu. Život sám, který je vždy složitější než jeho abstraktní výtvarné vyjádření. Výstava bude tvořena velkoformátovými malbami, které pravděpodobně zaplní celý výstavní prostor včetně míst, jako jsou strop či rohy, jež se běžně při výstavách nevyužívají, a dále Edita Mikolášková dodává: Lenka vyrazila na dobrodružnou cestu na planetu Vlků a planetu Umění. Jako Malý princ se setkává na své cestě s různými nebezpečenstvími a nečitelnými postavami. Je to její astrální cesta ke svému vlastnímu ‚já‘ a vlci jsou planety (středobody Lenčina vesmíru), které se jako nezachytitelné organismy proměňují v obrazy. Jakmile se jich dotkneš, rozpustí se v něco méně čitelného, ale o to víc krásného.“ Výstava potrvá v Pragovka Gallery Pop-Up od 15. 9. do 27. 10.

Výstava Hned i zítra bude líp mladých malířů Davida Minaříka (*1985) a Filipa Švehly (*1991) bude založena na dialogickém zkoumání současné a neustále zrychlující společensko-kulturní proměny. „Všechno se nám pod rukama mění tak rychle, že nám zbývají už jen představy o tom, co je vlastně ‚nyní‘. Formy, barevné útvary prochází neustálou změnou, stejně jako jejich obdivovatelé, návštěvníci či náhodní kolemjdoucí,“ říkají ke svému projektu mladí autoři, který hodlají výstavu celkově utvořit z abstraktních obrazů a abstraktních objektů převážně ze surových stavebních materiálů. Kurátor výstavy Adam Vrbka dodává: „Přetváření reálných situací na abstraktní obrazy či objekty rozbíjí zdánlivý obraz světa a umožňuje nám lépe proniknout do současnosti.“ Současnost je z pohledu Davida Minaříka a Filipa Švehly tak vrtkavá, proměnná, že je v zásadě i nezachytitelná. Autoři David a Filip vstoupí do této proměny a vytvoří dialog, který bude zachycen jak instalačně, tak i v rámci tří akcí v průběhu výstavního bloku, a to ať už se bude jednat o vernisáž s dialogem s návštěvníky, o komentovanou prohlídku ve formátu kulatého stolu či závěrečné hudební bouření na dernisáži. Výstava potrvá v Pragovka Gallery Entry od 15. 9. do 20. 10.  

Rozsáhlou výstavu White Plastic v největším galerijním prostoru Pragovky vytvoří společně kolektiv výtvarných umělců a architektů. Jmenovitě Petr Bureš, Kateřina Kulanová, Jan Vybíral, Vojtěch Rada, Sára Davidová a Markéta Jonášová. „Výstava bude zkoumat fenomén, který se ve virtuálním prostředí renderovacích softwarů nazývá white plastic, a představuje nástroj pro dosažení jednoduchého, efektního a zároveň banálního výsledku při tvorbě názorných vizualizací a modelů,“ říkají autoři o svém projektu, kteří dále dodávají: „Za účelem imitace reálného materiálu má v renderovacím softwaru každý materiál nastavený své fyzikální vlastnosti, v případě white plastic se jedná o bílý plast s barevnými a reflektními parametry. Výstava nahlíží na fenomén white plastic jako na symbol materiálové uniformity a sterility – ať už ve virtuálním prostoru či v reálném světě. Stejné vlastnosti tohoto materiálu, jaké mu zajišťují oblíbenost při vizualizaci či testování modelů, také zapříčiňují bezmezné užívání plastů v našem každodenním životě: ekonomičnost, efektivnost a čistota, definující white plastic, je příznačnou metaforou pro fungování současného světa.“ Díla, která bubou na výstavě představena, jsou inspirována symptomatickou povahou white plastic a využívají ji k reflexi současných fenoménů na poli architektury a příbuzných oborů. Výstava, za jejíž kurátorskou koncepcí stojí Sára Davidová a Markéta Jonášová, potrvá v Pragovka Gallery Rear od 15. 9. do 19. 11.

Výstava Don Quijoti residenta Pragovky Jana Vlčka (*1944) představí tradiční a řemeslně poctivý přístup k figurální malbě, což zajímavě konotuje s tím, že řada současných mladých autorů reflektuje odlišné aspekty romantismu. Kurátorka výstavy Lucie Nováčková říká: „Vlček se obzvláště ve svých figurálních obrazech dotýká tradice barokní malby, posouvá ji však o poučení civilismem i znalost redukce malířských figurálních forem, jak ji známe například u pozdně kubistických figur.“ Těžiště tvorby Jana Vlčka leží v bravurní kresbě, jíž se věnoval již od dob studií na Vyšší průmyslové škole sklářské v Železném Brodě a následně i na Akademii výtvarných umění (ateliéry V. Tittelbacha a K. Součka). Lucie Nováčková k výstavě dodává: „Tvorba Jana Vlčka v jakési druhé rovině dává nahlížet jednomu ze způsobů, jak se celá část jedné generace stavěla k totalitnímu systému: navenek občas splnili politické zadání, prezentované ve skupinových výstavách s názvy jako Manželství, rodičovství a život našich dětí, ale i Umělci Velkému říjnu či Výtvarníci bojujícímu Vietnamu. Častou strategií pak bylo paralelně vyvíjet druhou linii tvorby s tématy, jež kontrole nepodléhaly a která byla považována za vlastní uměleckou tvorbu oproti povinnosti plnit náměty zadané režimem. Výstava potrvá v prostorách The White Room od 20. 9. do 27. 10.

V rámci sousedské slavnosti Zažít město jinak Pragovka Gallery již poněkolikáté nabídne bohatý kulturní program pro návštěvníky všech generací. Program bude tvořit: komentovaná prohlídka výstavy Don Quijoti Jana Vlčeka s kurátorkou výstavy Lucií Nováčkovou, komentovaná prohlídka výstavy Hned i zítra bude líp s autory Filipem Švehlou, Davidem Minaříkem a kurátorem výstavy Adamem Vrbkou, 10-10-10 performance galerijního teamu a rezidentů Pragovky, přednáška o historii areálu s art-direktorkou Lucií Nováčkovou. Workshopy pro děti k výstavě White plastic: co znamená termín White Plastic a jak souvisí s výstavou? Večer uzavře koncert kultovní kapely Střešovická kramle s jejich hosty.

Pro podrobné informace o programu kina a události Dolce far niente sledujte níže uvedenou stránku: https://www.facebook.com/pragovkagallery/

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nebylo jim ještě ani třicet let a začali společně ve svém volném čase provozovat klub, sklepní prostor v pražské Soukenické ulici, který si za předchozích majitelů získal pověst místa alternativní, „undergroundové“ kultury, ojedinělého útočiště nekomerčních kulturních aktivit. S Oskarem Hulcem a Milanem Dederou se setkáváme u příležitosti výročí deseti let od založení Spolku pro oživení Paměti právě po noci, kdy opět sklepní prostory komorního klubu zatopila do pěti čísel voda. Ano, není to poprvé, co se podnik potápěl a opět vynořil nad hladinu. Jak se plave v rozbouřených vodách menšinové kultury současným provozovatelům?

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění
Články a komentáře
16.10.2024

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024