PARDUBICE: Do letošního 10. ročníku výtvarné a literární soutěže Kde končí svět 2015/2016 se zapojilo celkem 1312 účastníků, a i proto je velkou ctí Krajské knihovny v Pardubicích dát na vědomí, že první místa v literární i výtvarné části obsadily Pardubanky. Vyhlášení výsledků soutěže za krajskou knihovnu proběhlo již 29. dubna, kdy se hodnotilo celkem 300 výtvarných prací z 62 míst ČR a 50 literárních příspěvků, z toho 35 z Pardubického kraje.
Oceněné práce, jejichž tématem bylo „Jak je to s králem“, inspirované 700. výročím narození Karla IV., následně postoupily na přehlídku Klubu dětských knihoven, která se konala 18. května v Městské knihovně v Nové Pace. Vítězku výtvarné části Nelu Štanclovou vybrali v tajném hlasování sami účastníci ze 774 postupujících prací. O rytířce krásného slova Kateřině Duškové, kterou čeká 1. června slavnostní pasování v Nosticově paláci, rozhodla odborná porota složená ze 42 knihovnic regionu, které zvolily její příspěvek mezi dalšími 374.
Vítězné výtvarné práce budou reprezentovat krajskou knihovnu na společné výstavě v Nové Pace a zbylé práce si mohou zájemci prohlédnout od 12. 7. v prostorách Krajské knihovny v Pardubicích.
ZDROJ fotografie
Mgr. Tereza Jarošová
PR a koordinátor kulturních aktivit
Krajská knihovna v Pardubicích
Tel.: 466 513 131
Email: t.jarosova@knihovna-pardubice.cz
www.kkpce.cz
ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.