pátek
25. června 2021
svátek slaví Ivan
Police Symphony Orchestra
© Zdroj: https://www.facebook.com/PoliceSymphony/photosPolice Symphony Orchestra "rozehrává" projekt #1050

POLICE NAD METUJÍ-ČR: Mladí amatérští hudebníci z Police nad Metují, kteří si říkají Police Symphony Orchestra, přicházejí v novém roce s projektem nazvaným #1050. Muzikanti hledají 1000 lidí, kteří by pravidelným příspěvkem ve výši 50 Kč pomohli udržet v chodu početné těleso, které se na hudební scéně pohybuje už jedenáctým rokem.

Autor článku: 
Lucie Peterková

Muzikanti z Police Symphony Orchestra hledají 1000 lidí pro #1050

Nejmladší členové Police Symphony Orchestra (PSO) jsou ještě na základních školách a snižují už tak nízký věkový průměr tělesa se zhruba pětašedesáti hráči. Jejich domovem je klášter v Polici nad Metují, kde mají zázemí a  zkušebnu, kterou postupně renovují a kde se (pokud to dovolují opatření) pravidelně dvakrát v měsíci schází. V jejich režii pak vznikají neotřelá hudební vystoupení, z velké části s charitativním podtextem. 

Teď sice naplánované koncerty muselo PSO vzdát, ale nevzdává se příprav na rozvolnění a rozhodně své fanoušky i sebe chce i v budoucnu těšit svou muzikou, energií
i nevšedními zážitky. 

Měsíční fungování hudební PSO domácnosti ale stojí přibližně 50.000 Kč, proto se
už v pondělí 11. ledna 2021 muzikanti obrátí na veřejnost a fanoušky, kteří by pravidelnou podporou pomohli pokrýt nezbytné náklady spojené s úpravami nových skladeb, servisem či doplněním hudebních nástrojů, a také s údržbou či další renovací zkušebny v polorozpadlém benediktinském klášteře. O to snazší pak bude pro hráče příprava dalších zajímavých projektů. „Jen naše nadšení a určitý druh bláznovství k životu nestačí. Proto zakládáme #1050. Hledáme tisíc fanoušků, kteří jednou za měsíc oželí třeba kafe nebo dvě piva.
A ušetřenou padesátikorunu pošlou právě nám“,
vysvětluje zakladatelka a máma orchestru Petra Soukupová hlavní myšlenku projektu spoušteného na platformě Darujme.cz.

Doposud náklady na fungování orchestr pokrýval z příspěvků dlouhodobých partnerů a podporovatelů, které byly ale primárně určeny právě na vznik originálních hudebních projektů. Část příjmů pak plynula z nebenefičních koncertů. A i když samotní hudebníci hrají bez nároku na honorář, náklady spojené s provozem tělesa jsou i přesto v řádech desítek tisíc korun měsíčně. Proto orchestr hledá další zdroje financování s vědomím, že na kvantitě produkcí už přidat nelze, ale na kvalitě ano! 

Na www.darujme.cz/pso1050 je tedy možné se od ledna 2021 stát členem PSO rodiny a podpořit muzikanty, kteří jsou připraveni vše vracet v hudebních dárcích a dalším rozdáváním radosti. Každý z přispěvatelů #1050 bude pravidelně dostávat informace o dění v zákulisí a drobné kreativní benefity. 

 

PSO V ČÍSLECH:

  • 65 nadšených mladých hudebníků
  • 38 nabušených obětavých pomocníků - PSOborců
  • 1 věčně ubulená máma
  • 130 koncertů - včetně pouličního turné, Lucerny, živého koncertu pro Radiožurnál či  online koncertu se stotisícovou sledovaností
  • 1 813 719 Kč darovaných na dobročinnost - péče o seniory, děti i zvířata; ekologie a kultura
  • tisíce hodin zkoušení
  • bezpočet plánů na nové projekty
  • nekonečná zásobárna energie

 

PSO V AKCI:

Záznam živého koncertu – PS Online 31. 5. 2020:
https://www.facebook.com/watch/live/?v=193512408488843&ref=watch_permalink

 

Záznam živého koncertu ČRo – Radiožurnál 28. 8. 2020:

https://www.youtube.com/watch?v=cLodrTLgeXU

 

Fotografie z akcí:

https://drive.google.com/drive/folders/1-WMlXYbKWSiWtqpS7C4L92yUr6Q57OVV?usp=sharing

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

POLICE SYMPHONY ORCHESTRA založila v roce 2010 v Polici nad Metují tehdy čerstvě patnáctiletá Petra Soukupová se svým bratrem Jakubem. Dnes orchestr působí pod vedením dirigenta Joela Hány a sdružuje mladé muzikanty a další dobrovolníky z celého Královéhradeckého kraje. Převážně  se mu věnují ve svém volném čase bez nároku na honorář. Dosud odehráli přes 130 koncertů v ČR i v zahraničí pro více než 170 000 diváků, a to včetně mnoha benefic, na kterých dokázali vybrat více než 1,8 milionu Kč. 

 

www.policesymphonyorchestra.cz

www.facebook.com/PoliceSymphony

www.instagram.com/PoliceSymphony

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Od 26. června do 21. srpna 2021 se uskuteční 12. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, který nabídne celkem pět koncertů. Zahajovací koncert se bude konat v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem. V podání Plzeňské filharmonie zazní symfonie W. A. Mozarta a J. V. Voříška.

Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
25.06.2021

BERNARTICE NAD ODROU: Ve středu 23. června 2021 byla v turistické oblasti Poodří v Moravskoslezském kraji oficiálně otevřena unikátní designová cyklostezka vedoucí z Hůrky do Vražného přes Jeseník nad Odrou. Tato 4,8 kilometru dlouhá trasa je nejen vítanou spojkou mezi obcemi, ale kromě pohodlné a bezpečné jízdy nabízí cyklistům ještě něco navíc. Její povrch je totiž „potištěn“ kresleným slovníkem moravskoslezského nářečí, jehož autorem je designér Radek Leskovjan, majitel značky ikonických triček s potiskem UAX!.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
25.06.2021

ČR: Český rozhlas loni zaujala kniha Egon: Děsná psina Petry Baďurové, kterou vydalo koncem roku 2019 pražské nakladatelství Titanic a během první vlny epidemie koronaviru z ní na ČRo Dvojka předčítal jednadvacet vybraných kapitol Igor Bareš. Role psího seniora Egona, který vypráví svérázným psím jazykem historky o své nesnesitelné paničce a shovívavém páníčkovi, se ujal bravurně. Rozhlasová četba měla u posluchačů velký úspěch a mnoho ohlasů, a Radioservis ji tedy nyní v červnu vydal jako audioknihu. Můžete si ji pořídit na CDmp3 nebo je ke stažení ve formátu mp3 v e-shopu www.radioteka.cz.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.06.2021

PRAHA: Český umělec a výtvarník David Černý představil novou sochu s názvem Sekretářka. Silueta ženy sedící na vysoké židli s točícíma nohama se nově vyjímá před budovou společnosti Ahrend, která se zabývá kancelářským nábytkem.

Hl. m. Praha
Výtvarné umění
Co se děje
24.06.2021