sobota
23. ledna 2021
svátek slaví Zdeněk
Police Symphony Orchestra
© Zdroj: https://www.facebook.com/PoliceSymphony/photosPolice Symphony Orchestra "rozehrává" projekt #1050

POLICE NAD METUJÍ-ČR: Mladí amatérští hudebníci z Police nad Metují, kteří si říkají Police Symphony Orchestra, přicházejí v novém roce s projektem nazvaným #1050. Muzikanti hledají 1000 lidí, kteří by pravidelným příspěvkem ve výši 50 Kč pomohli udržet v chodu početné těleso, které se na hudební scéně pohybuje už jedenáctým rokem.

Autor článku: 
Lucie Peterková

Muzikanti z Police Symphony Orchestra hledají 1000 lidí pro #1050

Nejmladší členové Police Symphony Orchestra (PSO) jsou ještě na základních školách a snižují už tak nízký věkový průměr tělesa se zhruba pětašedesáti hráči. Jejich domovem je klášter v Polici nad Metují, kde mají zázemí a  zkušebnu, kterou postupně renovují a kde se (pokud to dovolují opatření) pravidelně dvakrát v měsíci schází. V jejich režii pak vznikají neotřelá hudební vystoupení, z velké části s charitativním podtextem. 

Teď sice naplánované koncerty muselo PSO vzdát, ale nevzdává se příprav na rozvolnění a rozhodně své fanoušky i sebe chce i v budoucnu těšit svou muzikou, energií
i nevšedními zážitky. 

Měsíční fungování hudební PSO domácnosti ale stojí přibližně 50.000 Kč, proto se
už v pondělí 11. ledna 2021 muzikanti obrátí na veřejnost a fanoušky, kteří by pravidelnou podporou pomohli pokrýt nezbytné náklady spojené s úpravami nových skladeb, servisem či doplněním hudebních nástrojů, a také s údržbou či další renovací zkušebny v polorozpadlém benediktinském klášteře. O to snazší pak bude pro hráče příprava dalších zajímavých projektů. „Jen naše nadšení a určitý druh bláznovství k životu nestačí. Proto zakládáme #1050. Hledáme tisíc fanoušků, kteří jednou za měsíc oželí třeba kafe nebo dvě piva.
A ušetřenou padesátikorunu pošlou právě nám“,
vysvětluje zakladatelka a máma orchestru Petra Soukupová hlavní myšlenku projektu spoušteného na platformě Darujme.cz.

Doposud náklady na fungování orchestr pokrýval z příspěvků dlouhodobých partnerů a podporovatelů, které byly ale primárně určeny právě na vznik originálních hudebních projektů. Část příjmů pak plynula z nebenefičních koncertů. A i když samotní hudebníci hrají bez nároku na honorář, náklady spojené s provozem tělesa jsou i přesto v řádech desítek tisíc korun měsíčně. Proto orchestr hledá další zdroje financování s vědomím, že na kvantitě produkcí už přidat nelze, ale na kvalitě ano! 

Na www.darujme.cz/pso1050 je tedy možné se od ledna 2021 stát členem PSO rodiny a podpořit muzikanty, kteří jsou připraveni vše vracet v hudebních dárcích a dalším rozdáváním radosti. Každý z přispěvatelů #1050 bude pravidelně dostávat informace o dění v zákulisí a drobné kreativní benefity. 

 

PSO V ČÍSLECH:

  • 65 nadšených mladých hudebníků
  • 38 nabušených obětavých pomocníků - PSOborců
  • 1 věčně ubulená máma
  • 130 koncertů - včetně pouličního turné, Lucerny, živého koncertu pro Radiožurnál či  online koncertu se stotisícovou sledovaností
  • 1 813 719 Kč darovaných na dobročinnost - péče o seniory, děti i zvířata; ekologie a kultura
  • tisíce hodin zkoušení
  • bezpočet plánů na nové projekty
  • nekonečná zásobárna energie

 

PSO V AKCI:

Záznam živého koncertu – PS Online 31. 5. 2020:
https://www.facebook.com/watch/live/?v=193512408488843&ref=watch_permalink

 

Záznam živého koncertu ČRo – Radiožurnál 28. 8. 2020:

https://www.youtube.com/watch?v=cLodrTLgeXU

 

Fotografie z akcí:

https://drive.google.com/drive/folders/1-WMlXYbKWSiWtqpS7C4L92yUr6Q57OVV?usp=sharing

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

POLICE SYMPHONY ORCHESTRA založila v roce 2010 v Polici nad Metují tehdy čerstvě patnáctiletá Petra Soukupová se svým bratrem Jakubem. Dnes orchestr působí pod vedením dirigenta Joela Hány a sdružuje mladé muzikanty a další dobrovolníky z celého Královéhradeckého kraje. Převážně  se mu věnují ve svém volném čase bez nároku na honorář. Dosud odehráli přes 130 koncertů v ČR i v zahraničí pro více než 170 000 diváků, a to včetně mnoha benefic, na kterých dokázali vybrat více než 1,8 milionu Kč. 

 

www.policesymphonyorchestra.cz

www.facebook.com/PoliceSymphony

www.instagram.com/PoliceSymphony

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Národní galerii se podařilo prodloužit výstavu Rembrandt: Portrét člověka až do 21. března! Výstava, s níž hned několikrát zahýbala pandemie koronaviru, měla původně skončit v lednu, aktuální prodloužení však přináší naději, že ji uvidí další návštěvníci.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
22.01.2021

ČR: Buřinka, knírek, hůlka a ikonická chůze. Také bouřlivý smích umně smíchaný s dojemnými scénami. Režisér a herec, který zásadně ovlivnil dějiny kinematografie, se vrací do českých kin. Charlie Chaplin stojí za vznikem několika desítek filmů, které svou nadčasovostí a komikou patří mezi světové kulturní dědictví a dokáží oslovit diváky napříč dobou i zeměmi. V roce 2021 se na plátnech znovu objeví tři z nich – The Kid, Cirkus a Psí život. Groteska o tulákovi, který se ujme nalezeného dítěte, The Kid, navíc slaví 21. ledna 100 let od uvedení. Jako dárek k tomuto jubileu vzniknou tři nové originální soundtracky od českých hudebníků – jazzového trumpetisty Laca Décziho, femipunkové kapely Mucha a beatboxera Nastyho.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.01.2021

PLZEŇ: Multimediální výstava Loos in Pilsen pokračuje dále do světa. Po jejím úspěšném představení v Tel Avivu je nyní na řadě New York. Zahájení výstavy proběhlo ve čtvrtek 21. 1. 2021 v galerii Českého centra New York, která se nachází v Bohemian National Hall, z důvodu pandemie bylo v režimu přísných opatření. Další uvedení výstavy se během letošního roku uskuteční v Paříži, Tokiu, Bruselu, Berlíně, Mnichově a Vídni. Výstava vznikla ve spolupráci Českých center a Západočeské galerie v Plzni, partnery jsou město Plzeň a Plzeň-TURISMUS. Autorem výstavy je Petr Domanický.

Plzeňský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.01.2021

POLIČKA: V Poličce uctili úmrtí Jana Palacha v parku u Pomníku druhého a třetího odboje, kde na návštěvníky čekala malá panelová výstava s vědomostním kvízem o životě tohoto studenta, jehož život vyhasl před 52 lety.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
22.01.2021