pátek
12. července 2024
svátek slaví Bořek
M. Iljašenko, P. Borkovec, J. Škrob, J. Typlt, K. Rudčenková, J. Srbová, M. Děžinský. Autoři fotek v koláži: O. Lipár (Iljašenko, Borkovec a Děžinský), P. Z. Vrabec, A. Typltová, P. Horák, J. Chuchma
© Zdroj: www.czechlit.cz



Poezie – letošní priorita Českého literárního centra

ČR: České literární centrum (dále jen ČLC), sekce Moravské zemské knihovny, v uplynulém roce věnovalo zvýšenou pozornost českému komiksu. Letos se v souladu se svými dlouhodobými dramaturgickými plány zaměří na další mnohdy opomíjené odvětví: poezii.

Autor článku: 
Klára Přibylová

„České literární centrum svým zaměřením na poezii navazuje na loňský rok, který se nesl ve znamení českého komiksu. Tento dramaturgický koncept se nám osvědčil. Propagaci tvorby českých básníků v zahraničí budeme samozřejmě přizpůsobovat aktuální pandemické situaci. Máme v plánu podporovat knižní i časopisecké publikace, vytvářet digitální formáty, tedy online čtení a debaty, a zároveň připravujeme seriál o české poezii, zejména pro zahraniční publikum. Tradičně pak budeme pokračovat v rezidenčních pobytech pro spisovatele,“ uvedl Martin Krafl, pověřený vedoucí Českého literárního centra.

Jednotlivé způsoby podpory jsou podrobněji popsány níže:

 

Podpora antologií a časopiseckých speciálů

ČLC bude pokračovat v propagaci české poezie v zahraničí formou magazínových čísel a knižních antologií. V roce 2020 ČLC stálo u vzniku čísla o české poezii v časopise Modern Poetry in Translation. Spolupráce s britským časopisem vyústí v letošní výstavu historických vydání časopisu zaměřených na středoevropské země, která bude součástí skotského festivalu poezie StAnza 2021. Kromě výstavy zařadí festival do programu tři online akce o české poezii (beseda, přednáška a krátký dokument).    

Loni vznikla za přispění ČLC také polská antologie Sasiadki (Sousedky), která polským čtenářům představuje tvorbu deseti českých básnířek v překladu Zofie Bałdygy. Obdobná antologie letos vyjde ve Španělsku a bude obsahovat básně sedmnácti českých básnířek. ČLC se bude intenzivně podílet na propagaci polské i španělské antologie. Spolu s básníkem Mariem Martínem Gijónem připravuje speciál o české poezii ve španělském měsíčníku Quimera.

 

Propagace nových knižních překladů   

Kromě antologií bude ČLC podporovat i další nové knižní překlady české poezie. Ve Slovinsku vyjde básnická kniha Petru Borkovcovi, který v červnu vystoupí v několika slovinských městech a hlavně pak na mezinárodním festivalu Days of Poetry and Wine.

Nadějné zprávy přicházejí také z Velké Británie, kde letos vyjde sbírka Milanu Děžinskému a výbor Kateřině Rudčenkové. ČLC se bude podílet na uvedení obou knih do anglofonního prostředí. V Německu ČLC pokračuje ve spolupráci s místním vydavatelstvím hochroth, které letos vydá přeloženou sbírku Jitky N. Srbové. Ta společně s Janem Škrobem vystoupí na Lipském knižním veletrhu (27. až 30. května 2021). 

Česká poezie nebude chybět ani na knižním veletrhu v Paříži (28. až 31. května 2021). V rámci programu s českými spisovateli, který ČLC chystá spolu s Českým centrem Paříž a Maison de la poésie, se uskuteční i večer poezie. Věnován bude jak nedávno zesnulému Petru Královi, tak Jaromíru Typltovi, kterému v nejbližší době vyjde v nakladatelství Fissile francouzský překlad jeho básní. 

 

Rezidenční pobyty pro české i zahraniční básníky

ČLC bude od letošního roku nabízet ve spolupráci se Spolkem Adalberta Stiftera a s podporou Bavorské státní kanceláře rezidenční pobyty v Horní Plané pro jednoho českého a jednoho německého spisovatele. Půjde o měsíční pobyty, které budou probíhat vždy v červnu a letos budou určeny výhradně básníkům z ČR a Německa (zájemci se mohou hlásit od 1. února 2021). Ukázky z poezie vzniklé během pobytů uveřejní kulturní magazín Sudetenland. Oba autoři se zúčastní listopadového festivalu Šumava litera. 

ČLC zároveň v rámci svých stálých rezidenčních pobytů, jež pořádá spolu se Vzdělávacím a kulturním centrem Klášter Broumov, vyhradilo dva měsíce pro básníky. Dva vybraní čeští rezidenti stráví v Broumově měsíc společně se dvěma básníky ze zahraničí. Na jaře budou v Literárním domku pobývat básník Miloš Doležal a Němka Katia Sophia Ditzler nominovaná pražským Goethe Institutem. V září se v rámci pravidelné spolupráce s Vratislavským literárním domem v Broumově setkají jeden český a jeden polský básník. Oba se představí českému a polskému publiku v rámci kulturních akcí organizovaných ČLC.

Nabídku ČLC na rezidenci v Praze přijal španělsky píšící básník a překladatel pocházející z Itálie Ángelo Néstore. Od jeho zářijového pobytu si ČLC slibuje navázání nových vazeb mezi španělskou a českou básnickou scénou. 

 

Brožura a seriál o současné české poezii

ČLC na jaře vydá reprezentativní průřezovou publikaci Česká poezie 2010-2020. Tato brožura v angličtině bude obsahovat ukázky tvorby vybraných předních českých básníků, jejichž básně by mohly oslovit zahraniční publikum se zájmem o poezii. Brožuru provází úvodní slovo editora, literárního vědce Karla Pioreckého z ÚČL ČSAV. Každý básník je v publikaci představen svou “nejlepší” básnickou knihou, jedná se o patnáct tvůrců tří generací. V rámci uvedení brožury proběhne autorské čtení tří až pěti básníků zahrnutých v antologii. 

Kromě tištěné publikace chystá ČLC i čtyřdílný video seriál s názvem Česká poezie ve světě, který bude spuštěn v březnu. Cílem seriálu bude představit nové publikace současných českých básníků, které nedávno vyšly či teprve vyjdou v prioritních oblastech ČLC, tedy zejména v Británii, Francii, Španělsku a německojazyčných zemích. 

 

Další informace: https://www.czechlit.cz/cz/poezie-letosni-priorita-ceskeho-literarniho-centra/

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká centra a Kancelář generálního komisaře vyhlašují otevřenou výzvu pro umělce a projekty s cílem podílet se na kulturním programu českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2025.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Nová interaktivní výstava Praga Magica zprostředkovává svým návštěvníkům jedinečnou procházku Prahou, a to v prostorách nově zrekonstruovaného domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí. Dominanty Prahy i známá pražská místa spatří z naprosto nevšedních perspektiv a navštíví magická zákoutí, ve kterých mohou hrát i svůj interaktivní příběh. Poznejte Prahu, jak jste ji nikdy neviděli!

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Dne 22. června 2024 se ve Vnitroblocku na Praze 7 uskutečnila slavnostní ceremonie předávání cen a certifikátů národního kola Mezinárodní výtvarné mírové soutěže, kterou pořádá Mezinárodní mírová skupina žen (IWPG). Tato událost přilákala přes 60 hostů z celé České republiky, včetně účastníků české i ukrajinské národnosti. Samotné soutěže se účastnilo 179 dětí ve věku od 7 do 18 let, které byly rozděleny do čtyř věkových kategorií, přičemž vítězové z každé kategorie postupují do Mezinárodního kola v Soulu.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Děti a mládež, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
09.07.2024

ČR: 14 finalistů postoupilo do druhého kola soutěže MÁME VYBRÁNO. Přesně 14 veřejných sbírek na památky teď potřebuje právě váš hlas. Do konce srpna můžete rozhodnout, mezi které projekty rozdělí Institut pro památky a kulturu částku minimálně 150 tisíc korun.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
10.07.2024