úterý
13. srpna 2024
svátek slaví Alena
© Logo MK



Podpora překladu české literatury je letos rekordní

ČR: Ministerstvo kultury letos podpořilo rekordní počet překladů české literatury do cizích jazyků. Přeloženo bylo celkem 135 titulů za sumu, přesahující šest milionů korun. Oproti roku 2014 vzrostl objem finančních prostředků stoprocentně a počet podpořených titulů dokonce o více než sto dvacet procent. Pro srovnání: v roce 2015 bylo přeloženo 83 titulů ve finančním objemu čtyř milionů korun, v roce 2014 pak 59 titulů s náklady tří milionů korun.

Autor článku: 
Simona Cigánková

Jde o náš velký úspěch, protože ročně vychází po celém světě v překladu celkem zhruba dvě stě titulů české literatury,“ uvedla náměstkyně ministra pro živé umění Kateřina Kalistová. Literární agent Edgar de Bruin, který zastupuje v zahraničí takové spisovatele, jakými jsou například Patrik Ouředník, Jáchym Topol či Emil Hakl, dodal: „Co se týká podpory překladu národní literatury, je Česká republika aktuálně na špičce v porovnání s podobnými zeměmi, jakými jsou Maďarsko, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, Slovinsko či Srbsko. A to jak v celkovém objemu vynaložených peněz, tak v počtu podpořených titulů.

Dotační program funguje při Ministerstvu kultury od roku 1998. Od letošního roku je uzávěrka programu dvakrát ročně - k 15. květnu a 15. listopadu. Podpořeno bylo dosud na osm set knižních titulů, převážně nové české literatury po roce 1989; nezapomnělo se ale ani na knihy klasiků typu Karla Čapka, Vladislava Vančury nebo Ladislava Klímy.

Na podzim odstartuje v Brně cestu po vybraných českých a moravských metropolích tematická výstava, která poputuje příští dva roky po univerzitních knihovnách, mj. v Českých Budějovicích, Olomouci či Ústí nad Labem. Expozice představí českou literaturu jak výběrem několika stovek titulů z posledních let, podpořených v rámci programu Ministerstva kultury, tak i průvodním katalogem a doprovodnými akcemi. Půjde zejména o diskuse se zahraničními bohemisty, překladateli, literárními historiky, knižními grafiky či literárními agenty.
Výstavu organizuje Ministerstvo kultury ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou v Brně; kurátorkou výstavy je Kateřina Tučková.

    

Simona Cigánková
tisková mluvčí MK 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: „Od poloviny srpna do konce září společně projdeme severní a jižní stezku Via Czechia od nejvýchodnější po nejzápadnější bod ČR. Současně bude spuštěna sbírka na Darujme.cz,“ říká ředitelka nadačního fondu Be Charity Pavlína Saudková.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Ostatní
Co se děje
12.08.2024

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
12.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024