úterý
21. března 2023
svátek slaví Radek
Karel Oliva
© Archiv Karla Olivy



Podcast Místní kultury / s Karlem Olivou, jazykovědcem

ČR: V dnešní velmi dynamické době se mění všechno, i naše mateřština. Dokládá to také nový podcast Místní kultury s Karlem Olivou (1958), který vystudoval matematickou lingvistiku, dlouho působil na zahraničních odborných pracovištích a v letech 2003–2016 vedl Ústav pro jazyk český AV ČR. Společně se dotkneme mnoha aktuálních témat, například významu používání spisovného jazyka ve veřejném prostoru, specifického vyjadřování uživatelů elektronických médií, pronikání cizích slov do češtiny nebo úpadku čtenářství u mladších generací. Zastavíme se také u nedávných prezidentských voleb a rozebereme, jakou češtinou přesvědčovali své voliče oba finalisté. A pokud máte problémy s nesrozumitelným jazykem úředních a právních dokumentů, nejste v tom sami. I tak kovaný bohemista, jako je Karel Oliva, tápe nad textem daňového přiznání a (zatím marně) apeluje na odpovědné činitele, aby úřední pajazyk korigovali ve prospěch srozumitelné češtiny.

Autor článku: 
Hana Soukupová

Poslouchejte nás také na:
Google Podcasts Logo Anchor.fm Logo Spotify Logo Apple Podcasts Logo Amazon Music Logo RSS Logo

Listen on Google Podcasts
Vizitka
Karel Oliva je český jazykovědec, který se během své profesní dráhy věnoval především oblasti matematické lingvistiky a jejím aplikacím (byl mj. vedoucím vývojového týmu a spoluautor gramatického korektoru češtiny pro MSOffice). V letech 2003 – 2016 byl ředitelem Ústavu pro jazyk český Akademie věd. Po skončení ředitelského mandátu se věnuje zejména popularizaci znalostí o češtině, mj. vytvořil 400 scénářů pro rozhlasový pořad Slovo nad zlato, v němž spolu s moderátorem Janem Rosákem i vystupoval, a je také autorem více než 150 videoklipů o původu českých slov, které byly prezentovány v internetové televizi Stream.cz pod souborným názvem Uzlíky na jazyku. Jeho zatím poslední popularizační publikací je kniha rozhovorů s novinářkou Ivanou Karáskovou pod titulem O češtině s Karlem Olivou.

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Jubilejní pětadvacátý ročník festivalu Jeden svět proběhne tradičně také v Bio Central v Hradci Králové. Zahájí jej nový snímek režiséra Vitalije Manského Východní fronta, v němž tvůrce sleduje každodenní život dobrovolných mediků v prvních šesti měsících války na Ukrajině. Slavnostní zahájení doplní rozsáhlá debata s novinářkou Ivanou Svobodovou, analytikem Andrejem Poleščukem a organizátorem sbírky pro Ukrajinu z asociace Post Bellum Martinem Ocknechtem. Celý večer zakončí raut ukrajinských specialit, u kterého budou diváci mít možnost neformálně pohovořit mezi sebou i s hosty.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.03.2023

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Po snímcích Ostře sledované vlaky nebo Kolja převzal sošku filmového Oscara další film, který se natáčel převážně ve středních Čechách. Cenu získal válečný film Na západní frontě klid, který zvítězil v kategorii zahraničních celovečerních filmů. Na natáčení se podílela také Filmová kancelář střední Čechy, která spolupracovala na výběru a obhlídce lokací. Ve filmu se objevila místa jako okolí Milovic, zámek Hořín nebo hrad Točník.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Co se děje
20.03.2023

ÚSTECKÝ KRAJ: Severozápad Čech není jen krajem uhlí a chemie. Do jeho proměny je třeba zapojit širší spektrum oborů, a především místní angažované a tvůrčí obyvatele, shodli se na středečním setkání náměstek ústeckého hejtmana Jiří Řehák, nově zvolený rektor Univerzity J. E. Purkyně (UJEP) Jaroslav Koutský, děkanky dvou univerzitních fakult Michaela Hrubá a Zdena Kolečková nebo zástupci sítě Kreativní.uk.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
16.03.2023

ČR: Fakt, že jsou do seznamů UNESCO zapisovány architektonické památky, je všeobecně známý. Již méně se ví, že sem patří také tradice, které skupina obyvatel pokládá za své kulturní dědictví a předává je dalším generacím. Podmínkou pro zápis do mezinárodního Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO je předchozí uvedení na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, který nyní čítá 31 položek. V loňském roce přibyly jako nejčerstvější zápis do tzv. národního seznamu „Masopustní mečové tance na Uherskobrodsku“. Co tomuto výjimečnému ocenění předcházelo, jak se připravuje taková nominace a co z ní pro nositele tradice následně vyplývá? Naší průvodkyní po Cestě na Seznam bude za nominační tým Mgr. Marta Kondrová, vedoucí etnografického oddělení Slováckého muzea v Uherském Hradišti.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
15.03.2023