ČR: V dnešní velmi dynamické době se mění všechno, i naše mateřština. Dokládá to také nový podcast Místní kultury s Karlem Olivou (1958), který vystudoval matematickou lingvistiku, dlouho působil na zahraničních odborných pracovištích a v letech 2003–2016 vedl Ústav pro jazyk český AV ČR. Společně se dotkneme mnoha aktuálních témat, například významu používání spisovného jazyka ve veřejném prostoru, specifického vyjadřování uživatelů elektronických médií, pronikání cizích slov do češtiny nebo úpadku čtenářství u mladších generací. Zastavíme se také u nedávných prezidentských voleb a rozebereme, jakou češtinou přesvědčovali své voliče oba finalisté. A pokud máte problémy s nesrozumitelným jazykem úředních a právních dokumentů, nejste v tom sami. I tak kovaný bohemista, jako je Karel Oliva, tápe nad textem daňového přiznání a (zatím marně) apeluje na odpovědné činitele, aby úřední pajazyk korigovali ve prospěch srozumitelné češtiny.
BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.
ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.
ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.