čtvrtek
11. července 2024
svátek slaví Olga
Ilustrační foto
© Zdroj: PLZEŇ-TURISMUS



Po roce Vánoce i tradiční adventní prohlídky předvánoční Plzní

PLZEŇ: I letos se uskuteční tradiční adventní prohlídky historickým centrem města, které připravilo Turistické informační centrum. Průvodci zájemce opět provedou historií Vánoc, adventními zvyky a tradicemi a prozradí i něco o plzeňských betlémech nebo pověrách spojených se štědrovečerní večeří. Součástí prohlídky a zároveň jejím vrcholem pak bude návštěva výstavy „Nad slunce krásnější“. Plzeňská madona a krásný sloh ve výstavní síni Masné krámy. Vstupenky na prohlídky jsou již v prodeji.

Autor článku: 
Petra Vomelová

Kdo nosí dárky u nás a kdo jinde ve světě? Kolik váží zvony v katedrále sv. Bartoloměje? Kolik chodů má mít správná štědrovečerní večeře, jak je to doopravdy se zlatým prasátkem a kde v Plzni jsou k vidění ty nejkrásnější betlémy? Odpovědi nejen na tyto otázky prozradí průvodkyně v historickém kostýmu při tradičních adventních prohlídkách. Ty povedou od Turistického informačního centra vedle radnice na místa v historickém centrum města spojená s adventem. Během asi hodinové procházky předvánoční Plzní se lidé dozví řadu zajímavostí spojených s tradičními českými Vánocemi, stejně jako adventními zvyky z Plzně a okolí. Následovat bude návštěva dlouho chystané výstavy Západočeské galerie v Plzni.

Adventní prohlídky letos pořádáme již popáté a už je považujeme za stálici adventního programu v Plzni. Tentokrát jsme je i vzhledem k situaci lehce pozměnili, účastníky na konci prohlídky dovedeme do výstavní síně Masné krámy, kde byla právě zahájena výjimečná výstava Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh. Ta je vrcholem naší prohlídky, ale troufnu si říct i galerijní sezóny v Plzni pro tento rok,“ prozradila Kristina Štěpánová, zástupkyně ředitelky městské příspěvkové organizace Plzeň – TURISMUS.

Plzeňská madona je umělecky nejcennějším a po staletí nejuctívanějším uměleckým dílem v Plzni. Unikátní opuková socha ze 14. století byla objednána německými rytíři, správci farního kostela sv. Bartoloměje v Plzni, z pražské katedrální huti pro právě dokončený chór tehdy budovaného městského kostela. Od té doby je stále na svém místě.

Prohlídky se konají vždy od čtvrtka do neděle od 16:00, a to v termínech 10. - 13. prosince a 17. - 20. prosince 2020. Vstupenky na prohlídky je možné zakoupit v Turistickém informačním centru nebo online na www.plzenskavstupenka.cz. Sraz účastníků je vždy před infocentrem na náměstí Republiky 41 vedle radnice.

V Turistickém informačním centru můžete kromě vstupenek na komentované prohlídky městem a Loosovými interiéry zakoupit také originální dárkové předměty a knihy s plzeňskou tematikou, kolekce suvenýrů S duší Plzně a Adolf Loos Plzeň nebo zbrusu novou kolekci #copatutoje.

www.visitplzen.eu

www.facebook.com/visitplzen.eu
www.instagram.com/visitplzen

   

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká centra a Kancelář generálního komisaře vyhlašují otevřenou výzvu pro umělce a projekty s cílem podílet se na kulturním programu českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2025.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Nová interaktivní výstava Praga Magica zprostředkovává svým návštěvníkům jedinečnou procházku Prahou, a to v prostorách nově zrekonstruovaného domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí. Dominanty Prahy i známá pražská místa spatří z naprosto nevšedních perspektiv a navštíví magická zákoutí, ve kterých mohou hrát i svůj interaktivní příběh. Poznejte Prahu, jak jste ji nikdy neviděli!

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Dne 22. června 2024 se ve Vnitroblocku na Praze 7 uskutečnila slavnostní ceremonie předávání cen a certifikátů národního kola Mezinárodní výtvarné mírové soutěže, kterou pořádá Mezinárodní mírová skupina žen (IWPG). Tato událost přilákala přes 60 hostů z celé České republiky, včetně účastníků české i ukrajinské národnosti. Samotné soutěže se účastnilo 179 dětí ve věku od 7 do 18 let, které byly rozděleny do čtyř věkových kategorií, přičemž vítězové z každé kategorie postupují do Mezinárodního kola v Soulu.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Děti a mládež, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
09.07.2024

ČR: 14 finalistů postoupilo do druhého kola soutěže MÁME VYBRÁNO. Přesně 14 veřejných sbírek na památky teď potřebuje právě váš hlas. Do konce srpna můžete rozhodnout, mezi které projekty rozdělí Institut pro památky a kulturu částku minimálně 150 tisíc korun.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
10.07.2024