<p>PLZEŇ: Jedenáctiletý Martin Pelikán z Plzně se stal vítězem soutěže o novou vlajku Evropské unie, vyhlášené holandským umělcem Jonmarem van Vlijmenem v rámci uměleckého rezidenčního pobytu, pořádaného Evropským hlavním městem kultury 2015.</p> <p>„Martinův návrh vyjadřuje komplexnost evropské identity velmi jednoduchým způsobem: lokální, národní i evropská identita v jediné vlajce,“ vysvětluje Jonmar van Vlijmen, čím ho kreslená vlajka oslovila. Vítězný návrh vybral z celkem 46 přihlášených podnětů.</p> <p>A jaký byl důvod vyhlášení soutěže?<br />
Současná vlajka EU, kterou tvoří 12 zlatých hvězd na modrém pozadí, byla navržena v 50. letech 20. století. V posledních 60 letech ovšem společnost prošla mnoha změnami. Mnoho kultur žije a pracuje společně na relativně malém prostoru. Jaký význam má toto dynamické společenství kultur, jazyků a tradic pro evropskou identitu, jak Evropu vnímají Češi a jak se to dá vyjádřit obrazem, zkoumal holanský umělec během své dvouměsíční umělecké rezidence v Plzni. Během ní otevřel fiktivní „Úřad nového Evropanství – Office O.N.E.“ v galerii Vestředu; kam lidé mohli nosit předměty, jež pro ně symbolizují Evropu. Z nich vznikla výstava evropských předmětů. Zároveň vznikl patnáctiminutový dokumentární snímek, kde se k problematice EU vyjadřují tři Plzeňané, které Jonmar oslovil na základě zajímavé konverzace v galerii. </p> <p>Celá TZ je v příloze.</p> <p>Mirka Reifová<br />
Manažerka PR a komunikace<br />
+420 606 090 801<br />
www.plzen2015.cz<br />
www.facebook.com/Pilsen2015</p> <p>Bližší informace:</p> <p>Studio Nieuwland<br />
Jonmar van Vlijmen<br />
www.jonmarvanvlijmen.com<br />
info@jonmarvanvlijmen.com<br />
0031 (0) 655121393</p> <p>Tereza Svášková<br />
koordinátorka uměleckého rezidenčního programu OPEN A.i.R.<br />
svaskova@plzen2015.cz<br />
+420 606 071 162</p>
ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.