<p>PLUMLOV: Již od roku 2001 se tradičně každý rok v červenci na nádvoří Plumlovského zámku scházejí lidé různých věkových kategorií z celé České republiky a ze Slovenska, kteří se zajímají o divadlo a tanec.</p> <p>Mezinárodní divadelně-taneční workshop Plumlov 2011, společně s přidruženou akcí Festival scénické a divadelní tvorby – Plumlovské léto 2011, je jedinečnou příležitostí spojit všechny tyto lidi a jejich společné zájmy dohromady. Jubilejní 10. ročník tohoto projektu se bude konat v termínu od 3. do 17. července 2011.</p> <p> Po devět let se na plumlovský workshop sjížděli mladí lidé se zájmem o tanec a výrazové divadlo, aby zde strávili dva týdny intenzivní práce na přípravě originální inscenace korunované neopakovatelnou premiérou na scéně před barokním zámkem. Pod vedením choreografů a dalších umělců a v režii slovenského režiséra Vladimíra Sadílka zde vzniklo devět inscenací: Orfeus a Euridiké (2001), Manon Lescaut (2003), Romeo a Julie (2004), Doktor Faust (2005), Ondráš a Juráš (2006), Cesta kolem světa za 80 minut (2007), Carmina Burana (2008), Čtvero ročních období (2009) a Obrázky z výstavy podle skladby ruského skladatele Modesta Petroviče Musorgského v roce 2010.</p> <p> Ani letos tomu nebude jinak. Vladimír Sadílek se s podporou dalších divadelníků z profese chystá nastudovat osobitým způsobem divadelně-taneční inscenaci podle díla Karla Jaromíra Erbena, a sice Kytici. Workshop je tanečně velmi náročný po fyzické stránce, ale i po stránce psychické. Proto se jeho účastníci musí obrnit pořádnou dávkou trpělivostí, a to i pro takový případ, který nastal vloni, kdy průtrž mračen znemožnila premiéru nastudovaného díla. Konala se pouze o den dříve předpremiéra, byť před plně obsazeným a spokojeným hledištěm.</p> <p> Mezinárodní divadelně-taneční workshop Plumlov 2011 pořádá příspěvková organizace dvoutisícového městečka Plumlov, nazvaná Klubové zařízení. Workshop a s ním spojený festival uskutečňuje za finanční podpory Olomouckého kraje, část nákladů si hradí účastníci workshopu sami.</p> <p> Více o plumlovském workshopu zde
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.