středa
8. května 2024
svátek slaví Den osvobození od fašismu 1945
Plečnikův dům
© Archiv pořadatele



Plečnikův dům. Architektovo pokusné pole

PRAHA: Od června do září tohoto roku má pražské publikum možnost navštívit vlastní dům architekta Jože Plečnika v Lublani formou výstavy ve Studijním a dokumentačním centru Norbertov. Putovní výstavu připravilo městské muzeum v Lublani, které je pověřeno odbornou správou domu architekta Jože Plečnika.

od 28.06.2018 do 30.09.2018
Autor článku: 
jal

Výstava prezentuje náročnou obnovu památky moderní architektury, která byla zpřístupněna teprve v roce 2015 a která formou stálé expozice představuje architektovo autentické životní a pracovní prostředí. Dobové černobílé fotografie doplňují aktuální barevné snímky domu a původní materiály ze sbírky Jože Plečnika. Uvedením tohoto tématu Muzeum hlavního města Prahy pokračuje v prezentaci restaurátorských obnov památkových objektů započatých již výstavou o obnově Müllerovy vily.

O Plečnikovi

Slovinský architekt Jože Plečnik se narodil 23. ledna 1872 v Lublani. Studium absolvoval na Akademii výtvarných umění ve Vídni u Otto Wagnera, kde navázal přátelství s českým architektem Janem Kotěrou. Jeho přispěním získal roku 1910 místo profesora dekorativní architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Po vzniku samostatné Československé republiky byl Plečnik roku 1920 jmenován prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem architektem přestavby Pražského hradu na moderní prezidentské sídlo. Již o rok později se navrátil do Lublaně, kde začal působit jako profesor architektury na nově založené univerzitě. I přes velkou vzdálenost nadále pracoval na úpravách Pražského hradu, které realizoval s pomocí svého žáka a asistenta Otto Rothmayera až do roku 1934. Jože Plečnik zemřel 7. 1. 1957 v Lublani.

Výstava prezentuje Plečnikův dům, který architekt sám označil za své „pokusné pole“. Dům byl svébytným ateliérem, kde architekt nejen pracoval na svých projektech, ale také vyučoval své oblíbené žáky. Obnovené interiéry domu jsou na výstavě představeny mimo jiné na působivých barevných fotografiích. Součástí výstavy je také krátký film zachycující průběh obnovy této památky. Výjimečnou Plečnikovu osobnost přibližuje vystavená osobní korespondence, skici projektů a architektovy autentické kreslicí pomůcky.

Plečnikův dům s celou architektovou pozůstalostí byl zakoupen roku 1971 městem Lublaní. Odbornou správou bylo pověřeno Muzeum architektury Lublaň, které o dům a zahradu pečovalo do roku 2010, kdy obojí přešlo do péče Muzea a galerií města Lublaně. Po celkové obnově, která byla uskutečněna v letech 2008 až 2015, je dnes Plečnikův dům zpřístupněn veřejnosti jako instalovaná památka moderní architektury se stálou expozicí, výzkumným centrem, prostorami pro dočasné výstavy a vzdělávací programy.

 

Místo výstavy:

Studijní a dokumentační centrum Norbertov

Termín výstavy:

28. 6. – 30. 9. 2018

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: Třicátá léta minulého století v Bohumíně, polský zábor, druhá světová válka a Bohumín součástí velkogermánského Reichu, osvobození. Témata, která v Bohumíně nabídl historik Ondřej Kolář. Besedou (16. dubna) spolek Maryška přispěl k programu připomínky 79. výročí konce 2. světové války v Evropě.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
07.05.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Druhý ročník festivalu kreativity a kreativního učení proběhne v Hradci Králové od 9. do 11. května. Festival KreatFest nabídne bohatý třídenní program složený z workshopů, diskusí, sdílení a tvoření rozprostřený po tvůrčích i vzdělávacích institucích v Hradci Králové. Návštěvníci tak zavítají do knihovny, Centra kreativního muzejnictví, Centra uměleckých aktivit, ale taky Bajkazylu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
07.05.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Sympatický Američan z Ohia žije už 30 let ve Všenorech za Prahou. Nejdéle ze všech míst, kde zatím bydlel. Do Česka ho přivedla vášeň badatele – muzikologa, který svou dráhu zasvětil Antonínu Dvořákovi. Proto se také naučil skvěle česky. Hned v předsíni doma u něj narazíte na police plné knih o hudbě a o Dvořákovi zejména, knihovnu s dalšími tituly najdete i v kuchyni a tak dále…. On sám je autorem několika knih o Dvořákovi (Rethinking Dvořák, Dvořákovská místa, Manželské páry Dvořákovi a Hlávkovi) a na další knize pracuje. Do naprostých detailů zná nejen dílo, ale i obdivuhodnou životní cestu tohoto českého a zároveň světového skladatele. Zajímavý je ale i osobní příběh Davida Beveridge.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Hudba, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
08.05.2024

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024