HRADEC KRÁLOVÉ: Druhý ročník festivalu kreativity a kreativního učení proběhne v Hradci Králové od 9. do 11. května. Festival KreatFest nabídne bohatý třídenní program složený z workshopů, diskusí, sdílení a tvoření rozprostřený po tvůrčích i vzdělávacích institucích v Hradci Králové. Návštěvníci tak zavítají do knihovny, Centra kreativního muzejnictví, Centra uměleckých aktivit, ale taky Bajkazylu.
„Učení má mnoho podob, my vidíme jeho budoucnost ve spojení s kreativitou. Zveme vás načerpávat inspiraci na KreatFest čili festival kreativity a kreativního učení v Královéhradeckém kraji a poznejte nejrůznější formy, jak propojovat tvořivost, umění a vzdělávání,“ zve návštěvníky na festival konzultantka kreativity Petra Kultová z Centra uměleckých aktivit a dodává: „Zajímá vás, jak vám může umělá inteligence usnadnit práci? Ptáte se, proč by měly děti chodit do galerií a jak mladé publikum seznamovat s uměním? Nebo byste si chtěli osvojit techniky vypravěčského řemesla, zjistit, jak slovní druhy tančí a který recyklovaný materiál nejlépe zní? Ať už jste učitelé, lektoři pracovníci kulturních institucí, studenti, kreativci nebo zvídaví rodiče, objevujte, jak naplňovat své profesní i osobní potřeby skrze kreativitu.“
Ve čtvrtek 9. května otevře KreatFest prostor pro společné naladění, síťování a sdílení během zahajovacího večera na Kavčím plácku. Setkání zahájí Paul Novotny, kanadský jazzový kytarista českého původu a hudební lektor projektu OnStage – Na jeviště z Broumova. Ten vystoupí s mladým talentovaným kytaristou Sašou Suchým. Večer završí ve 20 hodin koncert kapely RecyKmen – neboli kmen z doby recyklované. Hudebníci z kapely RecyKmen ve spolupráci s Cirkulárním centrem Jaroměř tvoří a rozeznívají hudební nástroje vyrobené z odpadu čili mrtvého materiálu, aby přinesli nakažlivě propojující živou hudbu.
Dobrá praxe z Norska
Společně s řadou vynikajících domácích lektorů a lektorek se představí také norská odbornice na kreativní učení Marie Othilie Hundevadt. Setkat se s ní můžete v sobotu 11. května od 10:00 v prostorách Centra uměleckých aktivit (CUA).
„Marie nasbírala obrovské zkušenosti ve všech pozicích v rámci projektů kreativního učení – byla umělkyní, konzultantkou a teď působí jako koordinátorka. Zároveň se společně s neurology podílí na výzkumu o dopadech kreativního učení na mozek dětí. Mimo jiné se zabývá i odnoží kreativního učení nazvanou Art of learning, která mě velmi zajímá,“ přibližuje Ilona Havlíčková, koordinátorka kreativního učení z CUA.
Na workshopech v Centru uměleckých aktivit se můžete seznámit s pixelací čili animační technikou využívající vlastní tělo nebo ovládnout řemeslo osvětlování v zábavním průmyslu. Tyto workshopy vedou domácí lektoři z CUAHK. Ponořit se do barevných lázní mohou návštěvníci programu lektorky Lenky Dlabolové, která slibuje hravé výtvarné vyřádění i pořádné umazání.
Programovými partnery letošního ročníku jsou také Budějovice 2028, Evropské hlavní město kultury a Broumov 2028, finalista této soutěže, kteří přináší pohled na rozvoj kreativního učení v evropském kontextu a pečují o potřeby aktérů usilujících o propojení umění a vzdělávací. Právě jim je věnovaný páteční kulatý stůl.
Muzea a knihovny ožívají kreativitou
Centrum kreativního muzejnictví Královéhradeckého kraje (CKM KHK) vás zve do svých prostor na workshopy, kde se mimo jiné dozvíte, jak využít AI při přípravě vzdělávacích akcí, propagaci a dalších kreativních činnostech. Vynořit se z digitálního světa mohou účastníci workshopu o místně zakotveného učení, kde si vyzkouší některé praktické nástroje, jak začít „objevovat místo“.
Knihovna města Hradec Králové (KMHK) otevírá své sály mimo jiné pro zájemce o poznání vypravěčského řemesla. Ukáže taky, jaké hudební nástroje se dají vyrobit z odpadu a ukázat, a jak zní běžné věci, které často končí v kontejnerech nebo na sběrných dvorech.
Ve svých prostorách knihovna soustřeďuje také na příklady dobré praxe – např. workshop s lektorkou Pavlou Semerákovou z broumovské Dětské galerie Lapidárium ukáže, jak se děti mohou v galerii cítit lépe než na hřišti. V rámci workshopu Jak zapojit novou generaci do obnovy krajiny, představí kreativci mj. metodiku začleňující adaptaci na klimatickou změnu do výuky. Hudbu coby nástroj komunikace a posilování sociálních vazeb přinesou mimo jiné i Hannes Schoggl a Christian Kausel, pedagogové z hudební školy Superar Wien v Rakousku.
Podrobný program, přehled festivalových míst a registrace najdou zájemci na stránkách cuahk.cz.
Pokud není uvedeno jinak, cena jednoho workshopu či debaty je 150,- Kč. Využít lze zvýhodněné vstupné na celý festival ve výši 450,- Kč, které zahrnuje 3+1 vstupenek zdarma včetně vstupu na zahajovací večerní program. Počet míst na workshop je limitovaný, doporučujeme zajistit si své místo včas. Prodej vstupenek na místě nemůžeme garantovat.
Letošní ročník propojuje významné krajské aktéry na poli kreativního učení – Centrum uměleckých aktivit v roli hlavního organizátora, Centrum kreativního muzejnictví Královéhradeckého kraje a Knihovnu města Hradec Králové a Vzdělávací a kulturní centrum Broumov. Své brány kreativním workshopům upcyklace otevře rovněž hradecký Bajkazyl. KreatFest je také součástí regionálního programu Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.