ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.
Asociace na základě mapování potřeb členských divadel zformulovala zvýšenou poptávku po poskytování konzultačních, servisních i mediátorských služeb. Navýšila tedy personální kapacitu vznikem úvazkového místa. Asociace tak prostřednictvím Martiny Hájkové poskytuje bezplatné poradenství a připravuje metodiky.
Kompetence zaměstnanců členských divadel jsou pak posilovány prostřednictvím specializovaných workshopů. Během roku 2023 došlo k realizaci workshopů na téma: komunikace na sociálních sítích, copywritingu nebo využití potenciálu umělé inteligence pro PR. Seminář věnovali udržitelnosti, ekologickým aktivitám i úsporným opatřením nejen v energetice. Velký zájem byl o semináře Fundraisingu, který APD připravila s Divadelním ústavem - Institutem umění na mezinárodním festivalu DIVADLO v Plzni. Pravidelná školení, zejména k legislativním aktualitám, pořádají pro divadelní ekonomy a správní ředitele. Začátkem roku 2024 vzdělávali jevištní provozy - na jevišti Nové scény Národního divadla proběhl workshop pro videotechniky, zvukaře a osvětlovače k odbavování videoobsahu (videoprojekce), dohledových kamer, výrobu technických záznamů představení, ve Švandově divadle pak workshop riggingu pro jevištní techniky.
Asociace profesionálních divadel sdružuje většinu profesionálních souborových divadelních scén veřejné služby na území ČR. Tři desítky let napomáhá vzájemné spolupráci mezi divadly, zasazuje se o vytváření příznivých podmínek pro divadelní tvorbu a zastupuje divadla v komunikaci s orgány veřejné správy. Podporuje vytváření širokého spektra dostupného kulturního vyžití. Podtrhuje význam regionálních a městských divadel pro stát, kraj i veřejnost. Zasazuje se o navazování na bohatou tradici českého divadelnictví na scénách činoherních, loutkových, hudebních i jinak performativních divadel. Klíčová byla úloha Asociace při řešení podmínek pro kulturu během epidemie COVID, nebo participace na návrhu Zákona o veřejné kulturní instituci.
“Asociace profesionálních divadel je na scéně již 30 let. Pro divadla je její role stále nezastupitelná. Je jakýmsi zprostředkovatelem nejenom mezi jednotlivými divadly a oblastmi kultury, ale také zprostředkovatelem mezi světem divadla a státem samosprávami a dalšími organizacemi. Chtěl bych do další třicítky asociaci popřát další úspěšnou spolupráci a zároveň a není to protimluv přeji, aby divadla jakoukoliv pomoc potřebovala co nejméně, protože to bude znamenat, že je všechno na nejlepší cestě tak vše nejlepší k vašemu výročí.” Martin Baxa (ministr kultury)
Činnost Asociace profesionálních divadel byla v období 01. 03. 2022 – 28. 02. 2024 podpořena Fondy EHP a Norska.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.