OLOMOUC: Sedmnáctý ročník přehlídky filmové animace a současného umění PAF Olomouc přináší průřez aktuálním zahraničním i tuzemským audiovizuálním uměním. Tématem letošního ročníku je Lapsus; a nejrůznější podoby zkratů, zádrhelů či mezer se projevují napříč celým programem čítajícím více než 80 samostatných programových bloků. Řada filmů a audiovizuálních projektů je uvedena v ČR ve světové nebo evropské premiéře, některé vznikají přímo pro festival, který probíhá ve 14 lokalitách napříč Olomoucí.
Mezi nejvýraznější jména programu patří filmař a hudebník Jesse Kanda nebo londýnský umělec Zach Blas. V české premiéře budou na PAFu uvedeny také filmy umělců Jona Rafmana a Loretty Fahrenholz, živé performance připravuje filadelfská dvojice 700 Bliss aka Moor Mother & DJ Haram, litevský producent J. G. Biberkopf společně s básnířkou Holly Childs nebo české projekty Slowmotiondancer a Lightning Glove.
Soutěž Jiné vize CZ podvanácté
Jediná soutěžní sekce festivalu PAF je nejvýznamnější přehlídkou českého umění pohyblivého obrazu. Z přihlášených prací vybírá deset finalistů hostující kurátor, který utváří i koncepci skupinové výstavy Jiné vize CZ 2018, která se letos opět koná v prostoru Atria ve festivalovém centru na Konviktu. Kurátorem letošního ročníku je Rado Ištok.
Finalisty a finalistkami letošního ročníku jsou Radek Brousil, František Fekete, Ester Geislerová & Milan Mazúr, Valentýna Janů & Kryštof Hlůže, Marie Lukáčová, Sláva Sobotovičová, Ladislav Svoboda & Alma Lily Rayner, Mark Ther, Tereza Velíková a Piaoyu Xie. O vítězích bude rozhodnuto na základě hlasování mezinárodní poroty—v té letos zasedne litevský kurátor a spisovatel Valentinas Klimašauskas, italský kurátor a kritik současného umění Domenico Quaranta, filmová vědkyně Eugenie Brinkema a kurátor Herb Shellenberger.
Více v přiložené TZ.
Kompletní program s anotacemi jednotlivých programových bloků najdete na http://2018.pifpaf.cz/
Zdroj: Max Dvořák, PAF
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?