čtvrtek
26. prosince 2024
svátek slaví Štěpán, 2. svátek vánoční
Marie Zdeňková u odhalené pamětní desky
© Zdroj: http://www.uschovna.cz/zasilka/CJ57GFE82YA7L3B3-4AY



Odhalení pamětní desky Antonínu Švehlovi

Autor článku: 
Jaromír Košťák

<p>PRAHA: Jsou postavy v dějinách našeho národa a československého státu, které se sice zapsaly do historie zlatým písmem, ale jak už bývá v naší povaze, byly slavné, když stály v čele dění, ale mohlo nebo muselo se na ně zapomenout, když nastaly jiné politické poměry. Mezi takové postavy patří Antonín Švehla (1873 – 1933), který pocházel z Hostivaře, dnes součást Prahy 15.</p> <p>Tvrdilo se o něm, že je největším českým sedlákem. To mu umožnilo, aby se mohl neúplatně věnovat politice z pozice Sdružení českých zemědělců a časopisu Venkov v letech 1908 – 1913 i jako poslanec českého zemského sněmu. Jeho vliv a postavení zesílilo v novém československém státě. Patřil k pěti nejvýznamnějším mužům historického 28. října 1918. </p> <p>V první polovině prosince 2014 se za přítomnosti ministra zemědělství M. Jurečka byl poctěn pamětní deskou umístěnou na budově Národního zemědělského muzea v Praze. Podnětnou roli sehrála Společnost Antonína Švehly v čele s Pavlem Černým.</p> <p>Trochu ministerské historie</p> <p> Snad by bylo možné připomenout jistě pro většinu z nás zapomenutý Švehlův ministerský výrok o tom, že „jsme se dohadovali a jednali tak dlouho, až jsme se dohodli.“ Je pravda, že někdo jiný by se vyjádřil přesněji a dokladoval by kdy, kde a třeba proč. Snad postačí připomenout, že do politického dění vstoupil již v devadesátých letech 19. století. Brzy poté stanul v čele Sdružení českých zemědělců a časopisu Venkov. Jeho název se v budoucnu stal symbolem snahy o sjednocení venkova bez ohledu na majetkové rozdíly. Skutečností také zůstane, že Antonín Švehla se zapojil do činnosti odbojové Mafie od roku 1917 tak významně, že v následujícím červenci už stál v čele Národního výboru. Ten byl vlastně připraven převzít moc, a to ještě před samotným rozpadem habsburské říše. Ke všemu měl organizační i poslanecké schopnosti, ale také podporu největší agrární strany, jejímž předsedou se stal v roce 1919. Docílil toho, že cíle byly přijatelné jak pro drobné zemědělce, tak pro velkostatkáře. Politickou dráhu v novém státě zahájil jako ministr vnitra, a po třech letech, tedy od roku 1922, jako ministerský předseda. Celkem třikrát po sobě. Počínal si velice úspěšně. Zdravotní důvody však krutě zmařily naděje na post prezidenta po T. G. Masarykovi. Jeho odchod na věčnost 12. prosince 1933 se stal obdobím celonárodního smutku. </p> <p>O kronikářce</p> <p> Odhalení pamětní desky umístěné na průčelní budově Národního zemědělského muzea v Praze na Letné se uskutečnilo 11. prosince 2014 za přítomnosti nejen ministra zemědělství M. Jurečky. Portrét významného československého státníka navrhla kronikářka Prahy 15 Marie Zdeňkové, podle fotografie.<br />
M. Zdeňková úzce spolupracuje se Společností Antonína Švehly a jejím předsedou Mgr. P. Černým. Hostivař patří do „jejího“ obvodu a osobnosti tohoto státníka se dlouhodobě věnuje. Vyšlo již několikáté vydání její knižní publikace s názvem Antonín Švehla a Hostivař. Text více jak 170 stránkové publikace doprovázejí její fotografie, pořízené snad na všech místech našeho státu, kde je tento státník připomínán. Dokumentární podobu Švehlovy osobnosti vložila také do útlé brožurky s podtitulkem „Československý státník a spolutvůrce Ústavy ČSR 1920“. Pro zájemce o doplnění lehce přístupných informací jsou to zajímavé zdroje.<br />
Jako pečlivá kronikářka působí M. Zdeňková v MČ Prahy 15 více jak dvě desetiletí. Každoročnímu dění této pražské městské části věnuje zhruba 200 stran textu s přiměřeným množstvím fotografií, které pořizuje sama; bez výkonného fotoaparátu si ji málokdo dovede představit. O pohotovém umění zachytit přítomnost pro budoucnost svědčí řada celostátních i zahraničních výstav (např. Slovensko, Anglie), ale také její pravidelná fotografická dokumentace v časopise městské části, ve které působí (Praha 15) s názvem Hlasatel.</p> <p> Událost doplnila přednáška docentky E. Broklové o vzácné postavě Ant. Švehly, a to v zasedací síni NZM na přátelském setkání účastníků. Znalkyně připomněla řadu nevšedností tohoto československého státníka. Jako předseda Sdružení kronikářů Čech, Moravy a Slezska jsem poděkoval přednášející, a také kolegyni kronikářce M. Zdenkové. Současně jsem vyslovil prosbu k organizátorům o hostování budoucí kronikářské výstavy v Chebu.<br />
Mimořádná událost skončila krátkým hudebním vystoupením, diskusí a prohlídkou muzea.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Články a komentáře
25.12.2024

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
19.12.2024

ČR-PRAHA: Již po čtrnácté si mohli zákazníci Lidlu v době od 4. 11. do 17. 11. 2024 v rámci sbírky Srdce dětem zakoupit u pokladen malé srdíčko, a to potom nalepit do velkého srdce ve výloze, aby už tradičně pomohli vážně nemocným dětem.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.12.2024