KARLOVY VARY: V měsících dubnu a květnu letošního roku se mohli mladí výtvarníci zúčastnit v Krajské knihovně Karlovy Vary výtvarné soutěže k 700. výročí narození Karla IV. Ředitel knihovny Vratislav Emler k tomu uvádí: „Název výtvarné soutěže pro děti zněl „Obrazy ze života Karla IV.“ a úkolem bylo vytvořit koláž na téma život Karla IV.“ Do soutěže se sešlo celkem 34 originálních výtvarných prací od dětí od 6 do 15 let z karlovarských základních škol i nižšího gymnázia Karlovy Vary.
Mezi soutěžními pracemi byl i jeden velmi povedený 3D objekt. Jeho autorka, šestiletá Johanka Birmanová, ze ZŠ Svahová v Karlových Varech, se stala vítězkou celé soutěže. Na dalších dvou místech se umístili chlapci. Na 2. místě Alexandr Kvitčenko (ZŠ Konečná, Karlovy Vary) a 3. místo obsadil šestiletý Jáchym Harant z MŠ Emy Destinové.
Výstavu nejlepších prací si mohou zájemci prohlédnout v oddělení pro děti v hlavní budově krajské knihovny ve Dvorech až do konce června.
Michaela Němcová
Krajská knihovna Karlovy Vary
odd. Public relations
Závodní 378/84
360 06 Karlovy Vary
tel: 353 502 804
354 222 804
mobil: 736 514 048
www.knihovnakv.cz
ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.