úterý
5. listopadu 2024
svátek slaví Miriam
© Zdroj foto: Středočeský kraj



Obnova historické Kolínské řepařské drážky je dokončena

Autor článku: 
Ing. Nicole Mertinová

<p>STŘEDOČESKÝ KRAJ: Obdivovatelé technických památek a železnice se mohou projet vláčkem po obnovené nejstarší řepařské dráze, která kdysi sloužila k přepravě cukrové třtiny. Nadšenci z Klubu pro obnovu Kolínské řepařské drážky prodloužili trasu až do stanice Býchory.</p> <p>Na obnovu a zprovoznění dalšího úseku přispěl Středočeský kraj jedním milionem korun. Slavnostního otevření dokončené dráhy se 1. května 2015 zúčastnil hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD) a jeho náměstek pro oblast regionálního rozvoje Karel Horčička (ČSSD).</p> <p>„Velice si vážím lidí, kteří svoji energii a volný čas věnují obnově historických památek a tradic. Díky nim nebudou další generace ochuzeny o poznání toho, co všechno se ve středních Čechách pěstovalo, vyrábělo nebo těžilo. Těší mě to o to víc, že sám mám díky své rodině k železnici blízko, stejně tak jako k oblasti cukrovarnictví, jelikož jsem v cukrovaru 13 let pracoval. Jsem rád, že Středočeský kraj mohl obnovu řepařské drážky podpořit. Od začátku jejího budování jsme přispěli již celkem 7 miliony korun,“ řekl hejtman Petera. </p> <p>Obnova Kolínské řepařské drážky byla zahájena po několika letech přípravných prací v listopadu 2005 a první část trati s nádražním areálem byla dána do provozu v červnu 2007. V roce 2010 byla trať prodloužena do stanice Výrovna, v následujícím roce do stanice Mlýnek. Od letošní sezony již budou vlaky jezdit do konečné stanice Býchory, kde vznikne nové dětské hřiště se zázemím pro cestující. V nádražním areálu Sendražice se Klub pro obnovu Kolínské řepařské drážky chystá postavit ještě depo pro vagony.</p> <p>Více v přiložené TZ.</p> <p>Ing. Nicole Mertinová<br />
tisková mluvčí<br />
Zborovská 11, 150 21 Praha 5<br />
mobil: 725 317 425, e-mail: mertinova@kr-s.cz<br />
www.kr-stredocesky.cz</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Památky
Co se děje
05.11.2024

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024

ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.10.2024

ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
30.10.2024