pátek
27. prosince 2024
svátek slaví Žaneta
Historická pohlednice turistického hostince na vrcholku Vrchmezí



Nový památník na vrcholku hory Vrchmezí v Orlických horách

Autor článku: 
Dana Ehlová

<p>SEDLOŇOV: Jeden vrcholek a tři významné osobnosti světové historie – to jsou základní fakta, která stála na začátku vybudování památníku na vrcholku hory, která je nedílnou součástí hřebene Orlických hor. Vrchol se jmenuje Vrchmezí (1084 m) a je nejvýraznějším v severní části a zároveň nejvyšším v polské části Orlických hor.</p> <p>V minulosti patřil k nejnavštěvovanějším místům hlavního hřebene, a to byl možná důvod, že na něj postupně vystoupili císař Josef II. (1779), americký velvyslanec v Prusku a pozdější šestý prezident Spojených států amerických John Quincy Adams (1800) a slavný polský hudební skladatel Fryderyk Chopin (1826).<br />
Velkou náhodou se informace o prvních dvou osobnostech na vrcholku Vrchmezí nedávno dostala k Josefu Ježkovi, obyvateli horské obce Sedloňov a bývalému poslanci Parlamentu ČR, a právě u něj se zrodila myšlenka připomenout tyto zajímavé skutečnosti turistům i milovníkům historie. </p> <p>Na otázku „Jak bude památník vypadat?“ iniciátor projektu Josef Ježek odpověděl: „Na samotném vrcholku Vrchmezí bude instalován pamětní pylon ve tvaru trojhranu, jehož základ tvoří kovová pozinkovaná konstrukce, která je jakoby obalena kamenem – ve spodní části v přírodním stavu, v horní části leštěným, aby dobře vynikla jména osobností, jimž je věnován. Jsou na něm vytesána jména císaře Josefa II., Johna Ouincy Adamse a Fryderyka Chopina, dále samozřejmě nechybí název vrcholku, tedy Vrchmezí, který má tu zvláštnost, že se jmenuje v každé řeči jinak. V němčině zní název Hohe Mense a Poláci ho nazývají Orlica. Tvar památníku i jeho velikost se musely přizpůsobit také tomu, že vrcholek není lehce dostupný těžké technice a to jednak kvůli členitému terénu, a jednak proto, že je součástí I. zóny chráněné krajinné oblasti.“<br />
A co se lze o této 1084 m vysoké hoře v Orlických horách dozvědět z dobových záznamů? „Vrchmezí bylo od počátku minulého století až do války velmi atraktivní místo, stál zde turistický hostinec Hohe Mense Baude, který postavil rodák z dnešního Zielencze (tehdy Grunwaldu) a potomek českých emigrantů Heinrich Rübartsch. Nacházelo se zde i několik rozhleden či vyhlídkových věží. V r. 1935 dokonce turisté rozhodli, že na Vrchmezí bude postavena tzv. Švehlova horská chata, proto vykoupili zhruba 6 hektarový pozemek. Doba však nebyla takovým plánům nakloněna, ale pozemek v majetku Klubu turistů zůstal. Traduje se také, že na Vrchmezí existoval stůl, který stál opravdu přímo na státní hranici, takže na jedné straně stolu se sedělo na české a na druhé na německé straně,“ řekl dále Josef Ježek. </p> <p> Vybudování památníku je součástí mikroprojektu „Turistická mozaika Orlických hor“, který spolufinancuje Euroregion Glacensis, realizátorem je obec Sedloňov. Slavnostní odhalení se uskuteční 21. září ve 12 hodin a záštitu nad celou akcí převzal hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. </p> <p>Součástí slavnosti bude i zpřístupnění turistického odpočinkového místa, což je dřevěný přístřešek nedaleko samotného vrcholku Vrchmezí, v němž si turisté budou moci nejen odpočinout, ale najdou zde i mapy s turistickými cyklo a běžeckými trasami.<br />
Josef Ježek také sdělil, co si obec Sedloňov i on sám slibují od takto upraveného vrcholku Vrchmezí do budoucna: „Zatraktivnění turistického ruchu v tomto prostoru. V minulosti, kdy stromový porost nebyl ještě tak vzrostlý, bylo Vrchmezí vyhlášené svými výhledy do kraje, v jednom turistickém průvodci se dokonce píše, že za jasného počasí byly dokonce vidět i věže Prahy.“</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Články a komentáře
25.12.2024

ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.

Celá ČR, Jihočeský kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Ostatní, Památky
Co se děje
27.12.2024

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
19.12.2024