neděle
5. května 2024
svátek slaví Klaudie, Květnové povstání českého lidu 1945
© Obálka časopisu



Nové číslo časopisu TĚŠÍNSKO

ČESKÝ TĚŠÍN: Ve středu 20. prosince 2017 vyšlo druhé a poslední letošní číslo vlastivědného časopisu Těšínsko. Jeho vydavatelem je Muzeum Těšínska a zmíněné číslo uzavírá jubilejní 60. ročník jeho existence. Tentokrát jsou do něj s ohledem na srpnový žhářský útok na dřevěný kostel Božího těla v třinecké části Guty zařazeny také články věnované tomuto dnes již bývalému svatostánku nevyčíslitelné hodnoty a zároveň jednomu ze symbolů historie Těšínska. 

Autor článku: 
Iva Lupková

Fotografie zvonu z roku 1565, jednoho ze tří, které také padly za oběť plamenům, zdobí i obálku nejnovějšího čísla.

„Dohledu orgánů státní památkové péče nad spáleništěm a okolnostem přípravy vědecké rekonstrukce obnovy stavby v širším kontextu se věnovala památkářka Romana Rosová. Kampanologicky zaměřený příspěvek Tomáše Foldyny sumarizuje základní údaje o třech zvonech, které byly zničeny zhoubným požárem.
Přehled epigrafických artefaktů s vazbou na mimořádně cenný mobiliář kostela předkládá historik David Pindur. Jejich ztráta je z hlediska stáří, typologické pestrosti i množství situovaného na malém prostoru obzvlášť bolestivá. S problematikou volněji souvisí také přehled díla známého kulturního, osvětového a vlastivědného činitele Jaroslava Zahradníka (1890 – 1977) uloženého v uměleckohistorické sbírce Muzea Těšínska, kde se mj. nachází jeho zde publikovaný akvarel zachycující gutský kostel v roce 1953,“
poznamenává historik Muzea Těšínska Radim Jež.

V aktuálním čísle se dále nachází například příspěvek Janusze Spyry, který se v seriálu věnovaném osobnostem těšínského dějepisectví tentokrát soustředí na dílo slezského kronikáře Jakuba Schickfusse. Osudy dřevěného kostela ve Vratimově, který byl na začátku 19. století nahrazen zděným, přibližuje Martin Slepička. České a německé učitelské organizace působící ve Frýdku a okolí před rokem 1918 představuje Marzena Bogus. Specifický typ lidového horského obydlí popsal na příkladu tzv. kurloku z Košařisk (č. p. 10) etnograf Petr Liďák.

Z kratších příspěvků vybíráme pojednání o Ondrášovských slavnostech v Janovicích, stálé expozici k dějinám Bohumína, svědectví pamětního spisu z roku 1934 nalezeného v letošním roce v základním kamenu bývalé české školy v Nýdku-Hluchové či vzpomínku na nedávno tragicky zesnulou historičku a archivářku Blaženu Przybylovou.

Časopis je za 100 Kč ke koupi v pobočkách Muzea Těšínska, prostřednictvím e-shopu na našich internetových stránkách či k objednání elektronicky na michaela.piechova@muzeumct.cz.

 

Iva Lupková, PR a nová média, tisková mluvčí Muzea Těšínska
737 327 965, 734 284 589
iva.lupkova@muzeumct.cz
www.muzeumct.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024