<p>OLOMOUC: Ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup poděkoval všem donátorům a ubezpečil je, že díla průkopníka op-artu se stanou ozdobou olomouckých muzejních sbírek.</p> <p>Muzeum umění Olomouc v pondělí 21. září uzavřelo veřejnou sbírku, jejíž výtěžek je určen na nákup souboru 33 serigrafií světoznámého umělce Victora Vasarelyho. První veřejná sbírka v historii muzea nakonec vynesla bezmála 56 tisíc korun.</p> <p>Na kontě veřejné sbírky, kterou v červnu vyhlásil Spolek přátel Muzea umění, bylo v pondělí 21. září zhruba 51 400 korun. Největší, dvacetitisícový dar věnovali manželé Burešovi z Olomouce. Zakládající členka spolku Jindřiška Burešová se přiznala k lásce ke geometrii. „Mají k sobě blízko jen tím, že jsou to oba logické obory, ale milovala jsem ji už na Slovanském gymnáziu,“ řekla původní profesí neuroložka. Vasarelyho serigrafie Jindřiška Burešová obdivuje i proto, že podle ní předznamenaly vývoj počítačové grafiky. „Každé jeho dílo ve mně rezonuje,“ dodala mecenáška. Donátoři mohli přispívat také do kasičky v pokladně Muzea moderního umění. Ta obsahovala zhruba 4500 korun.</p> <p>Ředitel muzea Michal Soukup poděkoval Spolku přátel za vyhlášení sbírky a především všem dárcům. „Vážíme si každého příspěvku, i těch nejdrobnějších. Věřím, že až budeme serigrafie vlastnit, donátoři si vzpomenou, že Vasarely je v Olomouci i díky nim,“ uvedl. Přestože se veřejnou sbírkou nepodařilo získat předpokládaných 300 tisíc korun, Soukup ubezpečil, že muzeum si jedinečnou akviziční příležitost nenechá ujít. „Můžeme být jedinou státní institucí v České republice, která bude vlastnit tak početný soubor Vasarelyho prací a uděláme vše pro to, aby tomu tak bylo,“ podotkl. Sbírkou totiž podle něj nekončí fundraisingové aktivity muzea. „Oslovujeme další mecenáše, kteří by mohli přispět vyšší částkou,“ vysvětlil s tím, že muzeum akvizici administrativně uzavře do konce roku.</p> <p>Muzeum umění Olomouc již na konci loňského roku díky příspěvkům ministerstva kultury a Olomouckého kraje získalo Vasarelyho tapiserii Harmas (1966) a obraz Terek (1951). Dobré kontakty s Vasarelyho vnukem a správcem umělcovy pozůstalosti Pierrem Vasarelym přinesly počátkem roku příležitost obohatit sbírky o soubor 33 grafických listů z let 1937–1986. Veřejnost si mohla soubor Vasarelyho děl prohlédnout od 29. ledna do 20. září. Výstavu rozdělenou na dvě části navštívilo celkem 17 511 lidí.</p> <p>ZDROJ
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“