neděle
11. srpna 2024
svátek slaví Zuzana
© Titulní strana



Nové číslo Krásné Ostravy připomíná opomíjené osobnosti a památky

Autor článku: 
Ilona Rozehnalová

<p>OSTRAVA: Na podzimní rovnodennost vyšlo nové číslo bulletinu Krásná Ostrava, který pravidelně 4 x za rok vlastním nákladem vydává okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu.</p> <p>V podzimním čísle najdete několik příspěvků věnovaných výročí 25 let od pádu komunistického režimu. </p> <p>Mezi těmito příspěvky jsou zařazeny tři články věnované opomíjené osobnosti ostravské historie – Janu Svobodovi, který zemřel v roce 2008. Historik Jan Svoboda se politicky začal angažovat v době Pražského jara a především pak po srpnu 1968. Po roce 1970 byl několikrát vězněn. Poté mohl pracovat pouze v dělnických profesích, protože rozsudkem byl zbaven své původní kvalifikace. Po roce 1989 se angažoval v Konfederaci politických vězňů, v roce 1990 byl soudně rehabilitován. Zemřel v Ostravě 14. července 2008. V novém čísle Krásné Ostravy si můžete přečíst jak podrobný medailon z pera archivářky Blaženy Przybylové, tak dvě vzpomínky – profesora Miroslava Plešáka z brněnské JAMU a literárního historika Pavla Hrušky.</p> <p>Další osobnost, kterou v novém čísle připomínáme, je malíř a husitský farář Lumír Čmerda, autor několika realizací v ostravském veřejném prostoru, například kašny před kinem Luna. Lumír Čmerda rozmlouvá s pedagogem Jakubem Ivánkem o svém působení v Ostravě, založení známé ostravské umělecké skupiny Kontrast, která byla po vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy zrušena, o práci na Útvaru hlavního architekta i svazku, který si na něj vedla StB.</p> <p>V novém čísle také vyšel článek ostravského historika umění Martina Strakoše, který se věnuje historii i současnosti nejstarší památky Svinova, tzv. svinovské kamenné sýpky. Autor se podrobně věnuje jak dobovému kontextu, tak negativním zásahům v 90. letech dvacátého století. Poukazuje také na úvahy o možném využití sýpky pro účely expozice Ostravského muzea.</p> <p>V novém čísle najdete celkem 14 článků věnovaných minulosti i současnosti Ostravy, s řadou fotografií a dobových materiálů. Do podzimního čísla přispěli také spisovatel Ivan Binar, publicistka Petruška Šustrová, malíř Eduard Ovčáček či historička Romana Rosová. Bulletin Krásná Ostrava vychází čtvrtletně již od června 2013. Vydáváme jej vlastním nákladem, bez grantové podpory. </p> <p>Bulletin je k dostání v Antikvariátu a klubu Fiducia a knihkupectví Academia. Můžete si jej také stáhnout do čtečky či počítače na stránce Krásná Ostrava zde: http://www.krasnaostrava.cz/…S-06_web.pdf</p> <p>Celý Bulletin zde

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDUBICE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024