<p>PRAHA: Pražský experimentální prostor Roxy/NoD pořádá ve spolupráci s Národním centrem bezpečnějšího internetu divadelní představení Generace FB.</p> <p>Divadelní projekty se odehrají v rámci Evropského měsíce bezpečnějšího internetu s tím, že chtějí upozornit na velmi bohatý a mnohdy nebezpečný život teenagerů na sociálních sítích.</p> <p>Měsíc říjen je vyhlášen Evropským měsícem kybernetické bezpečnosti. V České republice tuto kampaň spolupořádá Národní centrum bezpečnějšího internetu. Smyslem je informovat a vzdělávat veřejnost o problematice kybernetické bezpečnosti a kyberkriminality, což zahrnuje i téma kyberšikany a zamyšlení nad tím, jak sociální sítě ovlivňují životy nás všech. </p> <p> Hlavními aktéry představení Generace FB je 10 teenagerů, kteří divákům předvedou, co pro ně Facebook znamená, jak těžké je vydržet bez připojení k internetu a o velké potřebě držet krok se svými kamarády. Pro rodiče a učitele bude představení zajisté velmi sugestivní, místy až šokující a napomůže jim pochopit potřebu dětí žít svůj každodenní život v kyberprostoru.</p> <p> Představení Generace FB se uskuteční 14. října 2014 od 20 hod. v experimentálním prostoru Roxy/NoD v Praze.</p> <p> Odehraje se v rámci konference Kyberpsycho v hledáčku policie zaměřené na prevenci a řešení kybernetické kriminality a násilí. Po představení bude následovat beseda za účasti ředitelky strategie pro region střední a východní Evropy společnosti Facebook Gabrielly Cseh, což je jedinečná příležitost, jak se osobně setkat se představitelkou této populární sociální sítě a zeptat se jí na to, co vás v souvislosti s Facebookem zajímá.</p> <p> Vstupenky lze zakoupit v prodejní síti Ticketportal nebo osobně v experimentálních prostorách NoD.</p>
ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.