úterý
5. listopadu 2024
svátek slaví Miriam
Snímek z loňského závěrečného koncertu tvůrčí dílny O valašského primáška
© Foto Jan Kolář, Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm.



O valašského primáška

Autor článku: 
mis

<p>ROŽNOV POD RADHOŠTĚM: Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm připravilo týdenní tvůrčí dílnu ‒ pracovní setkání osmi nadaných houslistů ve věku od 10 do 18 let, žáků ZUŠ a zároveň členů dětských cimbálových muzik z České republiky, Slovenska a Polska.</p> <p>Pod vedením čtyř zkušených lektorů si prohlubují hudební znalosti, zdokonalují techniku hry a snaží se osvojit všechny dovednosti potřebné pro vedení cimbálových muzik. Zároveň mají možnosti si nastudovat písně z jiných regionů a tím rozšíří své hudební možnosti. Vyvrcholením týdenního soustředění je závěrečný koncert účastníků soustředění nazvaný O valašského primáška.</p> <p> Cílem programu tvůrčí dílny je předat zkušenosti učitelů a primášů cimbálových muzik žákům, kteří se aktivně věnují hře na housle v dětských folklorních souborech a navíc mají dobré osobnostní předpoklady pro případné vedení cimbálových muzik.</p> <p> Týdenní tvůrčí dílna se uskuteční ve dnech 7. ‒ 13. července 2014 v hotelu Stadion v Rožnově pod Radhoštěm a uzavřena bude závěrečným koncertem 13. července od 15 hodin v Janíkově stodole Valašského muzea v přírodě.</p> <p> Zdroj

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024

ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.10.2024

ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
30.10.2024

ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.10.2024