<p>MLADÁ BOLESLAV: Letošní 24. Národní festival neprofesionální komorní a symfonické hudby pokračuje druhou etapou v Mladé Boleslavi. Bude věnována Mladoboleslavskému komornímu orchestru u příležitosti jeho 50. výročí založení.</p> <p>Dirigentem Mladoboleslavského komorního orchestru je skladatel Marko Ivanovič, jako sólista vystoupí houslový virtuos Václav Hudeček a programem bude provázet Jolana Voldánová. </p> <p> Druhá etapa Národního festivalu neprofesionální komorní a symfonické hudby se uskuteční ve středu 21. května 2014 od 19 hodin ve Sboru českých bratří v Mladé Boleslavi.</p> <p> 24. ročník Národního festivalu komorních a symfonických těles je v roce 2014 součástí Roku české hudby. Stejně jako v loňském roce je rozložen do pěti etap, které se konají mezi dubnem a říjnem v různých městech a regionech ČR: Ústí nad Labem, Mladá Boleslav, Ivančice – Památník A. Muchy, Bučovice – zámek, Stěžery u Hradce Králové – kostel sv. Marka a Boskovice – zámek, Skleník, synagoga. Zúčastní se ho 12 hudebních těles, 10 – 15 flétnových souborů a 3 sólisté, což představuje zhruba 335 účinkujících. V rámci festivalu se uskuteční 9 koncertů v 6 městech České republiky. </p> <p> I když je rok 2014 Rokem české hudby a program festivalu se zaměřuje na díla českých klasiků, neopomíjí ani soudobé české skladatele, a vyzývá je ke spolupráci. Po každém festivalovém koncertu probíhá seminář s účinkujícími, jejichž výkony hodnotí odborná rada. Tato praxe se velmi osvědčila, díky tomu se festival, jeho program i celý obor komorní a symfonické hudby neustále vyvíjí a zdokonaluje. </p> <p> Koncert pořádá z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury ČR NIPOS-ARTAMA Praha, Asociace neprofesionálních komorních a symfonických těles (ANKST), společnost Kultura města Mladá Boleslav ‒ Klub přátel hudby a Mladoboleslavský komorní orchestr.<br />
Záštitu nad koncertem převzal ministr kultury Mgr. Daniel Herman a primátor města Mladá Boleslav MUDr. Raduan Nwelati. Finanční podporu poskytlo Ministerstvo kultury, Středočeský kraj a město Mladá Boleslav. </p> <p> Akce se připojuje k Týdnu uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby, který se koná pod záštitou Ministerstva kultury ČR, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a České komise pro UNESCO.</p>
ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.