<p>PRAHA: Dne 4. srpna 2013 na scéně pražského Divadla Komedie poprvé vystoupili účastníci mezinárodního dětského projektu Nuclear Kids-2013, který sdružuje děti z rodin, jejichž rodiče pracují v jaderném průmyslu.<br /> 80 dětí ze 36 měst, nacházejících se v 8 různých zemích světa, napsaly a zrežírovaly vlastní muzikál nazvaný My.</p> <p>Na přípravu měly v rámci projektu čtyři týdny. Časové omezení motivovalo účastníky k týmové spolupráci a překonávání kulturních a jazykových bariér. Dvouhodinová podívaná, v níž se představily děti z Bulharska, Maďarska, Ruska, Turecka, Ukrajiny, Francie, Estonska a Jižní Koreji, nadchlo diváky. </p> <p>„Začali jsme s tímto projektem v roce 2009, letos to tedy byla už pátá inscenace, kterou ´jaderné děti´ vymyslely a zrežírovaly. Za tu dobu se k nám připojila celá řada zemí, u některých jsou dokonce Nuclear Kids fakticky jedinou formou vzájemné spolupráce. Tak je to dobře: právě společná práce v oblasti kultury a umění plodí důvěru a větší vzájemné porozumění, které mohou následně vyústit i v nové obchodní a byznys projekty,“ uvádí Sergej Novikov, šéf oddělení pro komunikaci ruské státní jaderné korporace Rosatom, která projekt financuje. „Hlavním úkolem projektu je ukázat širší veřejnosti, že děti, které se narodily a vyrostly blízko jaderných elektráren nebo jiných jaderných objektů, jsou naprosto zdravé, talentované, a že se dokážou výrazně projevit i v kultuře a zvládnout náročný tvůrčí úkol. Neméně důležité je, že v rámci Nuclear Kids dáváme těmto dětem možnost najít nové kamarády a získat více poznatků nejen z vlastní země, ale i z celého světa. Navíc tato činnost dává dětem obrovské podněty k osobnímu rozvoji.“<br />
Zkoušky muzikálu letos probíhaly v Maďarsku. „Nyní jednáme hned s několika partnerskými zeměmi o tom, kde se bude zkoušet v roce 2014, zájem projevilo mnoho našich spolupracovníků v Turecku, Spojeném království a Jižní Koreji,“ uvádí ředitelka projektu Anna Trapezniková.<br />
V roce 2014 by se Nuclear Kids měly rozrůst o několik dalších zemí, šanci zúčastnit se budou mít i děti z Česka. „Podmínkou je, aby to byly tvůrčí a talentované děti zaměstnanců v jaderných oborech, pracovníků jaderných elektráren, výzkumných ústavů, strojírenských podniků a tak dále,“ upozorňuje Sergej Novikov.</p> <p>Po vystoupeních v Maďarsku a České republice zamířili mladí umělci do Ruska, kde představí své dílo divákům v sibiřském městě Tomsk a v obou ruských metropolích, Petrohradu a Moskvě. V divadle Et Cetera v Moskvě vystoupí 14. srpna. Poté se děti rozjedou do svých rodných míst a budou se těšit na vyhlášení nové soutěže o účast v týmu Nuclear Kids-2014. </p> <p>V příloze najdete recenzi představení.</p>
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.