sobota
10. srpna 2024
svátek slaví Vavřinec
pokoj císaře, foto Robert Barták, souhlas s publikováním



Na březnický zámek za Františkem Josefem I

Autor článku: 
Karel Souček

<p>BŘEZNICE: Novou výstavu věnovanou rakouskému císaři Františku Josefu I. nabízí svým návštěvníkům březnický zámek. Potrvá do konce října a zájemci si ji mohou ve třech sálech jižního křídla zámku prohlédnout denně kromě pondělí. O této výstavě jsme si povídali s kastelánem Robertem Bartákem.</p> <p>Jaká je geneze této výstavy?</p> <p> Jako každý nápad, tak i tento se rodil postupně. Uzrával, nacházel svůj čas a především souhlas a ochotu mého kamaráda – sběratele, majitele mobilií, jež jsou vystavovány. Nápad vznikl začátkem roku 2012 a přesnější obrysy získal začátkem roku 2013. Tehdy jsme si vytvořili jistou osnovu, představu o výstavním prostoru a jeho naplnění, o rozvržení a umístění exponátů a o celé koncepci výstavy.</p> <p>Co bylo při přípravě nejkomplikovanější?</p> <p>Relativně složitá byla realizace výstavního mobiliáře, který se musel vyrobit na míru, za což patří dík pracovníkům restaurátorských dílen Národního památkového ústavu – územní památkové správy v Praze. Dalším oříškem byla realizace komentovaného obrazového úvodníku promítaného na začátku výstavy. Pro tento záměr se nám podařilo získat slovutného herce Otakara Brouska, jenž propůjčil svůj hlas k nahrávce historického komentáře.</p> <p>Proč zrovna tento panovník? Měl k březnickému zámku nějaký vztah?</p> <p> Předměty (tiskoviny, obrazy, pohlednice, trojrozměrné exponáty) s různorodým vyobrazením Františka Josefa I. vystavujeme z důvodu, že jsou předmětem sběratelské vášně mého kamaráda. Tudíž obsah sezónní výstavy byl dán. Dále se v tomto roce uvolnil na zámku prostor po bývalé Galerii Ludvíka Kuby, jež byla přesunuta do nově zrekonstruované budovy jezuitské koleje, a bylo vhodné vymyslet jeho nové naplnění. Panovník František Josef I. neměl k březnickému zámku žádný osobní nebo blízký vztah, nejblíže se k Březnici dostal při své návštěvě Písku.</p> <p>Jedná se o výstavu putovní či vznikla pro březnický zámek?</p> <p> Vznikla pro březnický zámek, v příštím roce bychom ji chtěli rozšířit ještě o jednu výstavní místnost v souvislosti se stoletým výročím vypuknutí 1. světové války.</p> <p>Jaké nejzajímavější exponáty výstava nabízí?</p> <p> Mimo jiné miniaturu obrázku císařovny Alžběty Bavorské, zvané „Sisi“, která je malována na kosti dvorním malířem von Schrotzbergem. Dále obraz Zajatci od c. a k. dvorního malíře C. Ludwiga Kocha, skleněnou fazetovou vázu se zlacením a brusem, dar císařovny Alžběty Bavorské své služebné. Rád bych také zmínil jmenovací dekret generálního konzula Hobzingera de Veilicha v Haliči s podpisem Františka Josefa I. Nebo gramofonovou desku s nahrávkou císařova hlasu.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDUBICE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024