<p>PARDUBICE: Východočeské divadlo v Pardubicích chce od září otevřít studio Laik pro divadelní přípravu dětí. Povede je herec Zdeněk Rumpík, který má více než dvacetileté zkušenosti s vedením „dramaťáku“ v Přelouči. Studio Laik je určeno pro děti a mládež od 7 do 17 let.</p> <p>„Ve výsledku bychom chtěli mít asi 40 dětí, které by byly proškolovány v divadelním umění ve všech oblastech tak jako na profesionálních školách, i když ne s takovými nároky. Jejich činnosti bychom potom využili při práci v divadle i samostatně,“ uvedl ředitel divadla Petr Dohnal. Zatím projevilo zájem několik desítek dětí. Konkurz do studia se uskutečnil v pondělí 17. června 2013. Roční školné bude ve výši asi 2500 korun.</p> <p> Mladé divadelní studio Laik by mělo vyhledávat a rozvíjet talenty a prohlubovat kreativní myšlení dětí a mládeže. Dostane se jim vzdělávání v netradičním oboru, budou připravovat vlastní projekty pro vrstevníky i širší veřejnost. Zároveň má ambice posilovat kulturní rozhled mladých lidí a zvyšovat jejich zájem o uměleckou tvorbu.</p> <p> „Děti projdou několika kurzy, první rok kurzem šermu, historického tance, jevištního pohybu a řeči. To vše bude souběžně s nastudováním inscenace. Nakouknou také do práce dramaturga, obchodního oddělení, krejčovny nebo truhlárny,“ řekl Zdeněk Rumpík. Podle něj je studio dobrou průpravou nejen pro herectví, ale i pro jiné profese.</p> <p> Divadlo o založení studia uvažovalo už před mnoha lety, nemělo však pro ně vhodné prostory. Problém vyřešila Malá scéna otevřená v roce 2010 v zrekonstruovaném dílenském dvoře v budově za divadlem. S plánem souhlasilo i vedení radnice, zastupitelé ještě musejí schválit dodatek ke zřizovací listině divadla. Přeloučské studio při Základní umělecké škole nezanikne, ale bude pokračovat bez Zdeňka Rumpíka.</p> <p> Zdroj: www.divadlo.cz</p>
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.