<p>BROUMOV: Římskokatolická farnost – děkanství Broumov a Omnium o.s., ve spolupráci s Ateliérem AM3 FaVU VUT v Brně zorganizovaly na dny 2. 5. – 5. 5. 2013 seminář na téma Dientzenhoferovské stavby na Broumovsku určený pro studenty a pedagogy FAVU VUT v Brně.</p> <p>Účastníci semináře si budou moci detailně prohlédnout sakrální památky na Broumovsku, seznámit s jejich historií a současným stavem. Teoretickou část semináře zakončí přednáškou prof. Jan Sedlák CSc., historik umění, architektury, pedagog FaVU VUT v Brně. </p> <p> Přednáška proběhne v pátek 3. 5. 2013 od 19. h v prostorách bývalé Kreslírny broumovského kláštera (viz příloha). </p> <p>Připraven je také workshop nazvaný Namaluj mně obraz, který se uskuteční v sobotu 4. května. Jeho cílem je přiblížit výtvarné umění široké veřejnosti. Účastníci mohou být přítomni během procesu malování a aktivně spoluvytvářet obraz. Každý z účastníků bude spolupracovat s jedním profesionálním umělcem – studentem FAVU, kterému zadá téma – popíše svůj obraz. Na základě tohoto popisu, skic a vzájemných diskuzí vznikne obraz, jehož téma a žánr zvolí zadávající, styl a použité výrazové prostředky malíř, řekla Veronika Resslová, iniciátorka této akce.<br />
Přínos workshopu je v možnosti komunikace a vzájemné konfrontaci zkušeností účastníků workshopu a „profesionálních umělců“. Vzniklé obrazy zůstávají v držení účastníků workshopu.</p>
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.