čtvrtek
7. listopadu 2024
svátek slaví Saskie
Výstava představuje i technologii výroby keltských šperků



Výstava přibližuje šperkařství z doby Keltů

Autor článku: 
Karel Souček

<p>PŘÍBRAM: Jak se dělá krása je název výstavy o keltském šperkařství, která až do 15. února probíhá v příbramském Hornickém muzeu. Umístěna je v cáchovně dolu Vojtěch, vhodná je i pro děti a mládež.</p> <p>Zájemci si ji mohou prohlédnout každý pracovní den kromě pondělí od 9 do 16 hodin. Více již v rozhovoru s archeologem muzea Rastislavem Koreným.</p> <p>Jedná se o putovní výstavu?</p> <p>Ano, její autorkou je PhDr. Dana Stolzová, archeoložka Ústavu archeologické památkové péče středních Čech, kde také vznikala kompletní podoba výstavy. Hornické muzeum Příbram na ni zapůjčilo některé exponáty. Výstava byla veřejnosti představena loni v Informačním centru keltské kultury na zámku v Nižboru u Berouna. Po Příbrami bude další zastávkou Muzeum TGM v Rakovníku. </p> <p>Z jakých sbírek exponáty pocházejí? </p> <p>Předměty ze svých sbírek zapůjčily na výstavu Národní muzeum v Praze, Regionální muzeum v Teplicích, Oblastní muzeum v Lounech, Všeradické muzeum pravěku a samozřejmě také naše muzeum. </p> <p>Jaké nejvzácnější exponáty si mohou návštěvníci prohlédnout?</p> <p> Hlavně jde o seznámení s jednotlivými technikami výroby šperku a užitých materiálů, například o ukázky výroby na ztracenou formu či užití emailu. Výklad je doplněn trojrozměrnými předměty, mimo jiné prolamovaným náramkem, sponami, řetízkovým opaskem. Šperky jaou vyrobeny z různých materiálů, některé spony třeba z bronzu a jejich patky zdobeny mořským korálem. Návštěvník se současně dozví, jaký šperk nosili muži, ženy i děti. Část šperků pochází z hrobů, jiné ze sídlišť či opevněných hradišť zvaných oppida. Zvláště bych upozornil na unikátní bronzový opasek z Lenešic u Loun. </p> <p>Pocházejí některé exponáty přímo z příbramského regionu?</p> <p> Ano, část předmětů pochází vesměs z oppida Hrazany. Například náramek, část nákrčníku, řetízek, kroužek, puklička, kování zdobené červeným emailem, kroužek s nálitky a keramická licí forma.</p> <p>Komu je výstava především určena?</p> <p>Zájemcům o pravěké dějiny a pak hlavně těm, kteří se zajímají o technologie výroby šperků. Samozřejmě na ni mohou všichni, kdo se chtějí jen takzvaně podívat na ukázky jednotlivých kategorií mužského a ženského šperku z doby Keltů. Momentálně je ale výstava postavena „jen“ na panelech a vybraných předmětech. Pro lepší pochopení a porozumění prezentovaných výrobních procesů jsou ve vitrínách vystaveny též modely, znázorňující jednotlivé etapy výroby vybraného šperku. </p> <p>Byla již někdy v Hornickém muzeu podobně koncipovaná výstava?</p> <p> Ano, v loňském roce to byla výstava s názvem 20 tisíc generací, seznamující s nálezy od starší doby kamenné až po střední dobu bronzovou. Navázala na předchozí výstavu Doba spalovačů mrtvol, která prezentovala mladší a pozdní dobu bronzovou.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Třinácté vydání katalogu Nejlepší knihy dětem opět přináší výběr nových pozoruhodných knih pro děti a mládež ze současné české knižní produkce. Katalog, který vychází 1. listopadu v tištěné i online podobě, představuje 36 rozmanitých titulů, které vyšly v letech 2023 a 2024. A pomáhá tím rodičům, učitelům, knihovníkům, knihkupcům i samotným mladým čtenářům zorientovat se v bohaté nabídce dětské literatury. Aktuální vydání zohledňuje diverzitu – mezi knihami najdeme například bilingvní romské leporelo Tade jandre / Vařená vejce nebo inspirativní knihy z oblasti poezie, komiksu či naučné literatury. Součástí katalogu jsou také QR kódy umožňující přímý přístup k ukázkám z knih pro podrobnější představu o každém z titulů.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
06.11.2024

ŽATEC: V roce 2025 oslaví Domov pro seniory a pečovatelská služba v Žatci 70. výročí svého založení. U této významné příležitosti se domov obrací na širokou veřejnost, bývalé i současné klienty a zaměstnance s prosbou o pomoc při sestavení unikátní brožury mapující bohatou historii péče o seniory v Žatci.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Památky
Co se děje
05.11.2024

ČR: Vyšla kniha, která je hodně potřebná, ale nečte se snadno. Jmenuje se Zažila jsem nebe a peklo a najdete v ní celkem 14 příběhů žen, které se staly oběťmi psychického násilí v partnerském vztahu. " Kdo to nezažil na vlastní kůži, těžko pochopí, jak devastující účinek může psychické násilí mít," myslí si autorka knihy Zuzana Satori. Přesto se tomuto často skrytému druhu domácího násilí stále ještě nevěnuje dost pozornosti, velmi těžko se dokazuje a nezřídka se i bagatelizuje. "Česká republika je unikátní v tom, jak jsme vůči psychickému násilí tolerantní," říká Zuzana Satori. "Ponižování, sprostá slova, nadávky, to všechno se děje v rodinách docela často, nemluvě o technikách, jimiž mohou manipulátoři dostat ženy do vážných depresivních  stavů." Z podcastu se dozvíte, jak se manipulativní partner ke své oběti chová, jakými technikami se ji snaží ovládnout a zdeptat a jak manipulativní chování rozpoznat, dokud je čas. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Články a komentáře
06.11.2024

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024