pátek
27. prosince 2024
svátek slaví Žaneta



Tanvald ve znamení Járy Cimrmana

Autor článku: 
Eva Veselá

<p>TANVALD: Město ležící na severu Čech s téměř sedmi tisíci obyvatel nabízí celou řadu kulturních aktivit. O veškerý kulturní život se od roku 1993 stará Městská kulturní kancelář – součást Městského úřadu Tanvald. V provozu je Kino Jas Járy Cimrmana, Městská knihovna a Infocentrum. Kulturní akce, zejména koncerty v letní sezoně, probíhají také v autokempu Tanvaldská kotlina.</p> <p>Střípky z dějin města</p> <p>Vznik původní dřevařské osady Tanvald spadá před rok 1586, první brusírna skla byla postavena v roce 1795, první přádelna bavlny ve 20. letech 19. století. V roce 1828 byla otevřena strojová přádelna bavlny a její opravárenská dílna se stala základem zdejší strojírenské výroby. Tanvald byl v roce 1895 povýšen Františkem Josefem I. na městys a o deset let později na město. Právě s průmyslovou výrobou je spjat další rozvoj města, který s sebou přinesl stavbu silnic, železničních tratí, stavba škol, nemocnice, soudu s věznicí. Výstavba secesní radnice spadá do roku 1919, budova kina byla postavena v roce 1931. Město má od roku 2003 pravomoc úřadu s rozšířenou působností a je tvořeno třemi částmi – Tanvald, Šumburk nad Desnou a Žďár.</p> <p>Finance a kultura</p> <p>„Kino, knihovna a informační centrum jsou organizačními složkami města. Město letos přispívá na kulturu celkovou částkou 5 milionů 686 tisíc, z toho 2 miliony 61 tisíc na kino, 1 milion 27 tisíc na knihovnu, 905 tisíc na provoz infocentra, 1 milion 118 tisíc na městskou kulturní kancelář – tedy na pořádání koncertů, festivalu Tanvaldské hudební jaro a Humor v amatérském filmu, divadelní přestavení, zájezdy, pořady pro děti, Tanvaldské slavnosti, soubor amatérských divadelníků E. F. Burian atd.,“ říká vedoucí Městské kulturní kanceláře (dále MěKK) Petr Hampl </p> <p>Kino Jas Járy Cimrmana </p> <p>Budova kina prošla v roce 2001 rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací a stala se multifunkčním kulturním zařízením.<br />
„Název kina má návaznost na slavnostní odhalení sochy Járy Cimrmana v mlze v roce 2010 na balkoně kina za osobní účasti Zdeňka Svěráka a členů Divadla Járy Cimrmana. Každý rok k nám toto divadlo jezdí hrát – letos to bude 9. června s představením Švestka,“ vysvětluje vedoucí MěKK.<br />
Kino má kapacitu 306 míst, je vybaveno moderním zvukovým systémem Dolby Stereo. V roce 2009 město uhradilo instalaci technologií digitálního kina, která umožní promítat kromě klasických filmů i projekce 2D a 3D filmů. Od roku 2008 je ve vestibulu instalována velká plazmová televize LG, na níž je možné před představením a o přestávkách sledovat krátké filmy, hudební televizní klipy nebo různé upoutávky.<br />
Víceúčelový sál je místem konání divadelních představení, koncertů, výstav, přednášek atd. V loňském roce se uskutečnilo 207 filmových představení pro 8340 diváků, přes 3000 osob navštívilo divadelní představení, koncerty a dětská představení.</p> <p>Divadelní studio E. F. Buriana</p> <p>Divadelní amatérský soubor vznikl v roce 1945 a má za sebou bohaté působení. Dnes má spolek kolem patnácti členů a během roku odehraje vždy nově nastudovanou hru několikrát v Tanvaldě a okolí. Letos jde o hru Zátiší s loutnou od Jaromír Břehovského. Divadelníci zkouší v budově kina, kde mají i klubovnu. Pod Špičákem mohli dříve využívat lesní divadlo, které však zaniklo. Od konce 80. let minulého století se ve městě konala každoročně divadelní přehlídka her pro děti nazvaná „O zlatý člunek města Tanvaldu“. Pro malý zájem místních souborů však přehlídka před třemi lety skončila. nicméně v roce 2008 si tanvaldští ochotníci přivezli z krajské ochotnické přehlídky v Lomnici nad Popelkou celkem čtyři ocenění – vystoupili se hrou Rejžák z Prahy. </p> <p>Největší akce </p> <p>Tanvaldské hudební jaro vstoupilo letos v dubnu do 56. ročníku, amatérská filmová soutěž Humor v amatérském filmu se letos na podzim uskuteční po čtyřiačtyřicáté. Relativně nejmladší akcí jsou Tanvaldské slavnosti, které letos v září proběhnou po devatenácté. Šestý ročník festivalu o lidských právech Jeden svět budou pořádat studenti Obchodní akademie v Tanvaldu. </p> <p>Městská knihovna</p> <p>Historie knihovny není dostatečně zpracována, podle otisku razítek ve starých knihách asi vznikla sloučením knihoven různých spolků, které působily na zdejším území, před vznikem Československé republiky. Podle zachovalých dokumentů a vzpomínek pamětníků působila knihovna po druhé světové válce na dobrovolnické bázi. Až v roce 1971 došlo k profesionalizaci knihovny, která se nacházela v budově bývalé spořitelny v místní části Šumburk. Původně byla umístěna ve třech, později v pěti místnostech. Časem rostl počet čtenářů, rozšiřoval se knihovní fond, a tak vyvstala potřeba vhodnějších prostor. Knihovna našla nové působiště v prvním patře budovy bývalého okresního soudu. Po nutných opravách zahájila činnost v květnu 1996. Knihovní fond tvoří 22 540 knih a loni bylo realizováno přes 62 tisíc výpůjček. Blízkost hranice s Polskem přispěla k zařazení tanvaldské knihovny do knihovnické sekce Euroregionu Nisa, a to přineslo další rozšíření působnosti knihovny – jde např. o mezinárodní výstavy a další spolupráci s knihovnami v Polsku a Německu. Knihovna má od roku 2003 bezbariérový přístup.</p> <p>Infocentrum</p> <p>IC se otevřelo na podzim 1996 v budově patřící městu. Je bezbariérové a nabízí klasické služby pro zdejší občany a turisty přijíždějící do Tanvaldu a Jizerských hor. Jde o prodej turistických průvodců, map, publikací, pohlednic, suvenýrů, zprostředkování ubytování, kopírování, faxování, vyhledávání dopravního spojení, ale i možnost objednat si reklamu na Tanvaldském informačním kanálu atd.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Články a komentáře
25.12.2024

ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.

Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.

Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!

Vaše redakce

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
22.12.2024

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
20.12.2024