<p>BENEŠOV: Pohádku Poslední loupežník přiveze do Benešova Divadélko KOS z Českých Budějovic. Představení se koná v úterý 6. března od 17 hodin v Městském divadle Na Poště. Více již v rozhovoru s režisérem pohádky Zdeňkem Říhou.</p> <p>Kdy měl Poslední loupežník premiéru a kolikrát jste ho již uvedli?</p> <p> Premiéra byla v lednu 2008. Otázka na počet představení mě sice nezaskočila, protože si pečlivě píšeme počty repríz, ale přivedla mě k zajímavému zjištění, v Benešově budeme mít 200. reprízu této pohádky. Takže, alespoň pro nás, to bude takové slavnostní představení. </p> <p> Jedná se o autorskou pohádku?</p> <p>Ano, stejně jako všechny pohádky z našeho repertoáru. Autorem scénáře je Milena Kolářová a režii jsem měl na starosti já. I když v našem malém souboru se na tvorbě představení podílíme vlastně všichni. Hudbu složil Otakar Kovář.</p> <p>Podle jakých kritérií zařazujete hry do svého repertoáru?</p> <p> Svoji tvorbu zaměřujeme na děti z prvního stupně ZŠ a mateřských škol. Víme ale, že naše představení navštěvují i dospělí, proto se snažíme, aby pobavila i je. Většinou v pohádkách karikujeme nějakou špatnou lidskou vlastnost (lakota, pýcha, lenost…), kterou v očích dětí zesměšňujeme. Tady je Poslední loupežník trošku výjimka, v něm jde o to, abychom dětem ukázali, že pracovat je daleko lepší nežli loupit. A tak se nakonec z maminky loupežnice stane policistka. Ale spíše než moralizovat, chceme diváka hlavně pobavit a nechat zapomenout na starosti všedních dnů.</p> <p>Jaké výhody a nevýhody má, podle vás, hraní pro děti?</p> <p>Výhodu hraní pro děti vidím v jejich bezprostřednosti. Dětský divák dává najevo své prožitky daleko více než dospělý. Pokud se při představení raduje, bojí, někomu fandí, či naopak se mu jiná postava nelíbí, neostýchá se to dát hned najevo. Často se děti dají unést dějem pohádky a napovídají postavám, co mají udělat. Zkušenosti s hraním pro dospělé mám také a zde kolikrát trvá déle, než se divák do děje vtáhne. Navíc dospělí nechtějí tolik dávat najevo své emoce a jsou ostýchavější než děti.<br />
Na druhou stranu většina našich představení se hraje dopoledne pro školy a školky, což je nevýhodou. Jelikož nemáme vlastní stálou scénu, za diváky dojíždíme po celé republice a velmi často musíme vyjíždět opravdu brzy. Brzké vstávání, spousta času stráveného v autě na cestách, spaní po hotelích… to jsou věci, které bychom klidně oželeli, ale bez nichž to nejde. Dá se to ovšem vydržet, koneckonců už to tak děláme 15 let a radost dětí při našich představeních za to jistě stojí.</p> <p>A v Benešově jste už někdy hráli?</p> <p>Ačkoli s našimi pohádkami jezdíme za dětmi po celé republice, teď marně vzpomínám, že bychom kdy hráli přímo v Benešově. Ale pravidelně jezdíme do Votic a vystupujeme i v okolí Pyšel. Všude byli moc milí diváci a jelikož Benešov leží někde uprostřed mezi těmito místy, věřím, že tam na nás také čekají stejně usměvaví lidé.</p>
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.