pondělí
23. prosince 2024
svátek slaví Vlasta
Týniště čp. 27



Voda ve službách člověka

Autor článku: 
Eva Horníčková

<p>ZUBRNICE: Soubor lidové architektury, který spadá pod územní odborové pracoviště Památkového ústavu v Ústí nad Labem, tvoří zachráněné zdejší i z okolí dovezené objekty.</p> <p>Chráněné památkové pásmo v Zubrnicích a v jejich okolí se stále rozrůstá. Je nejmladším skanzenem v Čechách a jeho vedoucí F. Ledvinka sem průběžně umísťuje další zachráněné a zrestaurované stavby či prozatím jen jejich torza. Například jako mlýn Týniště čp. 27, který v roce 1976 od „nových dosídlenců“ zakoupilo tehdejší Okresní vlastivědné muzeum v Ústí n. L. (původní zakladatel a zřizovatel skanzenu). Tento zdevastovaný objekt, který do té doby sloužil již jen pro odkládání nepotřebných věcí a popela, byl zachráněn před další zkázou, a naopak se stal jedinečnou technickou památkou v regionu severozápadních Čech. Dnes se v něm nachází expozice včetně starého českého mlýnského složení a zařízení v podobě odpovídající konci 19. století. Mlýn Týniště byl poprvé otevřen ke dnům evropského dědictví 11. září 2005. Naleznete ho na druhém okruhu prohlídkové trasy Mlýnské údolí, přístupný je od května do září denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin.</p> <p>Za Zubrnicemi, na zhruba dvou kilometrech potoka, se však nacházejí pozůstatky dalších vodních staveb, které ještě na svou úplnou obnovu čekají. Například mlýn Týniště čp. 28. Tento mlýn původně s lisovnou oleje má již dokončenou hrubou stavbu jeho roubené části přenesené z dalšího k demolici původně určeného mlýna, a to z nedaleké Homole pod Pannou. Dále sem již byla z jednoduchého umělého či „uměleckého mlýna“ (jak se tehdy těmto částečně zmechanizovaným mlýnům říkalo) v Hamrech u Hlinska přenesena mlynářská technologie, která se začíná postupně osazovat. V tomto roce budou probíhat především práce zaměřené na mlynářskou technologii a dále svépomocné práce při vymazávání spár roubené části a konzervace některých dřevěných prvků konstrukce. Vlastní mlýn by měl být dokončen v závislosti na finančních prostředcích během dvou až tří let, rekonstrukce lisovny oleje a vodní pily pak v letech následujících, vysvětluje postup prací F. Ledvinka. </p> <p>Vizualizaci celé stavby, jak bude vypadat po dokončení stavebních prací, naleznete zde. Pro ty, kteří mají nainstalovaný příslušný prohlížeč, je zde zpřístupněn zjednodušený 3D interaktivní model, který umožní prohlídku technologie tohoto „uměleckého mlýna“. Model lze libovolně natáčet, posouvat, zvětšovat a měnit způsob jeho zobrazení.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Lidová kultura
Co se děje
23.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
19.12.2024

ČR: Fakt, že jsou do seznamů UNESCO zapisovány architektonické památky, je všeobecně známý. Již méně se ví, že sem patří také tradice, které skupina obyvatel pokládá za své kulturní dědictví a předává je dalším generacím. Podmínkou pro zápis do mezinárodního Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO je předchozí uvedení na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, který nyní čítá 33 položek. Téměř před deseti lety v r. 2015 přibyla do tzv. národního seznamu „Betlémská cesta v Třešti“. Co tomuto výjimečnému ocenění předcházelo, jak se připravuje taková nominace a co z ní pro nositele tradice následně vyplývá? Naší průvodkyní po Cestě na Seznam bude za nominační tým Mgr. Eva Kolajová, vedoucí Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury, Muzeum Vysočiny Třebíč, společně s Ing. Pavlem Brychtou, předsedou Spolku přátel betlémů v Třešti.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky
Články a komentáře
18.12.2024

PRAHA: Nezisková organizace Borůvka Praha o.p.s. pomáhá lidem s tělesným postižením v průběhu celého života. V dětství dopravou do škol, dále fyzioterapií, tréninkovým pracovním programem a završením všeho je pomoc s hledáním pracovního místa a samotné zaměstnávání. Roku 2013 například vytvořila pracovní místa pro absolventy výučního oboru šití oděvů – dílnu švadlen s tělesným postižením, která nyní spolupracuje s Královskou kapitulou sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Ta v letošním roce zahájila opravu břidlicové střechy vyšehradské baziliky.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
12.12.2024