neděle
20. října 2024
svátek slaví Vendelín



Kraj požádá o dotace na obnovu svých expozic v Třebíči

TŘEBÍČ: Kraj Vysočina plánuje v následujících letech pro Muzeum Vysočiny Třebíč rozsáhlou obnovu a regeneraci hlavní zámecké budovy i výstavních expozic. Pokud kraj uspěje se svým projektem, odstartuje dlouhodobý projekt na jehož konci  v roce 2013 se rozšíří expoziční plochy o 40 % a vzniknou nově koncipované expozice.

 

V současné době je tento krajský projekt s názvem "Zámek Třebíč - modernizace zámku a zpřístupnění nových expozic" ve fázi zadání kompletní realizační projektové dokumentace na obnovu budovy národní kulturní památky třebíčského zámku. Na přelomu letošního roku kraj podá standardní žádost o evropskou dotaci do výzvy ROP Jihovýchod a v průběhu příštího bude pokračovat v realizaci projektové dokumentace a výběrem dodavatele stavby i expozic. "Harmonogram všech konkrétních prací se v současné době stanovuje a ladí. Poslední fázi projektu bychom rádi zahájili v roce 2013," uvedla administrátorka projektu Alena Prokešová.

Kraj Vysočina jako zřizovatel Muzea Vysočiny Třebíč a předkladatel projektu, si od něj slibuje prostorovou a funkční reorganizaci hlavní budovy muzea. Plánuje zpřístupnit veřejnosti nové sály, cenné svým umělecko-historickým charakterem a vytvořit návštěvnické trasy, které jedinečným způsobem začlení do moderní prezentace muzea také zámecké expozice a fragmenty kláštera. "U nově koncipovaného expozičního systému muzea se předpokládá rozšíření stálých expozic jak z hlediska rozsahu vystavovaných exponátů, tak zakomponovaných témat, a využití interaktivních prvků zvyšujících atraktivnost expozic včetně aktivního přístupu návštěvníků k prezentovaným informacím," doplnil radní pro oblast kultury Tomáš Škaryd.

Oblíbená stálá výstava dýmek a kuřáckých potřeb třebíčského muzea stejně jako i originální expozice moravských vltavínů budou po dobu rekonstrukce zámku přemístěny do nového depozitáře Muzea Třebíč. „Právě finišují dokončovací práce na tomto moderním objektu. Jeho zásadní opravu vč. pořízení vybavení za 42 miliónů korun uhradil ze svého rozpočtu kraj Vysočina," uvedl náměstek hejtmana Libor Joukl.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nebylo jim ještě ani třicet let a začali společně ve svém volném čase provozovat klub, sklepní prostor v pražské Soukenické ulici, který si za předchozích majitelů získal pověst místa alternativní, „undergroundové“ kultury, ojedinělého útočiště nekomerčních kulturních aktivit. S Oskarem Hulcem a Milanem Dederou se setkáváme u příležitosti výročí deseti let od založení Spolku pro oživení Paměti právě po noci, kdy opět sklepní prostory komorního klubu zatopila do pěti čísel voda. Ano, není to poprvé, co se podnik potápěl a opět vynořil nad hladinu. Jak se plave v rozbouřených vodách menšinové kultury současným provozovatelům?

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění
Články a komentáře
16.10.2024

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024