pátek
16. srpna 2024
svátek slaví Jáchym



Kultury od vedle

PRAHA: Od února do června 2008 se dvě skupiny školáků učily nejen technicky zvládnout vznik černobílé fotografie, její vyvolání a základní kompoziční pravidla, ale vnímat fotografii také jako prostředek sebevyjádření a komunikace. Projekt se odehrával ve dvou kulturně a sociálně odlišných lokalitách současné Prahy - na Žižkově a v Modřanech.

Zatímco starou žižkovskou školu navštěvuje ve vysoké míře romská populace, žáci školy na novějším modřanském sídlišti představují spíše vzorek většinové společnosti. Výsledná kolekce fotografií tak zachycuje společné momenty života obou skupin teenagerů, současně však podtrhuje i jejich odlišnosti vycházející z obývání rozmanitých pražských lokalit.

"Náš záměr nebyl dětem přednášet teorii plurality kultur, ale skrze autentickou zkušenost v nich vzbudit o tento problém zájem. Přínosem fotografických workshopů by měla být kultivace výtvarného fotografického vyjadřování, hlubší porozumění fotografickému obrazu a zároveň seznamování s partnerskou skupinou dětí a jejich společenskou situací", říkají o projektu lektoři, fotografové David Kumermann, Karel Tůma a Simon Chang.

Podle třídních učitelů přesáhl projekt hranice workshopů a odrazil se i v dalších předmětech - v rámci výtvarné výchovy vyvolané fotografie kolorovali a vytvářeli z nich koláže, v hodinách informatiky žáci se zájmem hledali informace o dokumentární fotografii. Fotografování se stalo pro děti součástí jejich života a v některých případech projekt škole pomohl i ke zlepšení spolupráce s rodinou.

"Workshopy probudily zájem dětí o sebe sama, o svou rodinu, o své okolí i o život za "hranicí" Žižkova. Projekt byl pro děti velkou inspirací a příležitostí prezentovat své vlastní názory, myšlenky a pocity. Pomohl dětem získat nové dovednosti a v některých případech i motivaci k dalšímu vzdělávání. A to hlavně zásluhou fotografie jako uměleckého vyjádření, které stírá rozdíly a boří bariéry mezi kulturami", takto hodnotí spolupráci třídní učitelka Viera Neizerová ze žižkovské školy.

"Od neškolených fotografů je záhodno spíše očekávat amatérské a naivní obrázky a nám jich takových prošlo rukama spousta. Pokud se ale teď díváme na výběr těch nejlepších prací, vidíme kolekci obrazů, která není rozhodně amatérská a pokud je naivní, tak jen v dobrém smyslu - že si na nic nehraje, nepoužívá zbytečné efekty a spíše se snaží něco pravdivě vyjádřit. Jde o obrazový příběh lidí, kterým je dnes dvanáct až třináct (v případě žižkovské třídy) a čtrnáct (v případě modřanské třídy). Nepostihuje celkovou životní situaci, ale dotýká se důležitých okamžiků jejich života, o kterých možná málo víme," popisuje výsledky půlroční práce s pražskými dětmi Karel Tůma.

 

Výsledky tvořivé práce mladých lidí z různorodých etnických lokalit jsou zveřejněny na portálu Evropské město (www.evropskemesto.cz).

Kontaktní osoba: Lada Vyhnánková Telefon: 296325347 E-mail: infocentrum@mkc.cz   

 

Přirozeným vyústěním projektu kje Unikátní fotografická výstava "Společně o sobě", kterou pořádá Multikulturní centrum Praha. Putovní výstava - kolekce černobílých dokumentárních fotografií, které pod profesionálním vedením vytvořily děti ze základní školy Angel v Modřanech a Havlíčkovo náměstí na Žižkově - byla zahájena v příjezdové hale pražského Masarykova nádraží počátkem října 2008.

Nyní ji návštěvníci budou moci zhlédnout v termínu od 9. prosince 2008 do 5. ledna 2009 v Komunitním centru ZŠ a MŠ Angel.

Multikulturní centrum Praha, o. s.

http://www.mkc.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: V polovině léta Vás zdravíme ze Zlatého oříšku a chceme se s Vámi podělit o úspěchy a zážitky nadaných dětí, které v Nadačním fondu celoročně podporujeme. Jak se daří několika laureátům po úspěchu v soutěži Zlatý oříšek, kterou jste mohli sledovat na Nový rok v České televizi, a jak jim společné úsilí s našimi partnery ovlivnilo život, jsme zachytili v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=db2Za6P5iCE

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
15.08.2024

ČR-PRAHA: V zastoupení Sdružení kritiků a teoretiků s politováním oznamuji, že jsme byli nuceni uzavřít činnost Galerie kritiků v Adrii za velmi nepříznivých podmínek, jež jsou uvedeny ve zprávě na Echo 24-viz odkaz: https://echo24.cz/a/HcbtR/konci-jen-galerie-kritiku-nebo-i-kultura-vubec

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
14.08.2024

ČR: „Od poloviny srpna do konce září společně projdeme severní a jižní stezku Via Czechia od nejvýchodnější po nejzápadnější bod ČR. Současně bude spuštěna sbírka na Darujme.cz,“ říká ředitelka nadačního fondu Be Charity Pavlína Saudková.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Ostatní
Co se děje
12.08.2024

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
12.08.2024