pondělí
23. prosince 2024
svátek slaví Vlasta



Letní filmová škola opět láká

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Ve dnech 25. července až 3. srpna se v U. Hradišti (27,6 tis. obyv.) uskuteční 34. ročník Letní filmové školy (LFŠ), jejímž hlavním pořadatelem je již třetím rokem Asociace českých filmových klubů (AČFK) a generálním partnerem město Uherské Hradiště. Asociace prošla během necelého roku organizačními proměnami, které se projeví i na uspořádání a struktuře programu letošní filmové školy. Se všemi změnami byli novináři seznámeni na dvou tiskových konferencích.

Například rozpočet LFŠ nebude nižší než 10 milionů Kč, finanční podpora z ministerstva kultury - ze Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, dosáhne  zhruba stejné výše, jako v minulém roce (2 miliony Kč). Pořadatelé počítají s návštěvností kolem 2,5 až 3 tisíce osob.

Rozmanitost a provázanost jednotlivých cyklů

byly základními kritérii přípravy programu. Důrazem se soustředil na vzdělávací a informativní charakter. LFŠ má zprostředkovat rozmanitá tematická setkání prostřednictvím filmů. Jejich počet se sníží z dřívějších 195 na 150, ale doplní  je ještě 100 krátkometrážních děl. Proporce jednotlivých cyklů budou vyváženější, přehledně rozčleněné a výrazně se také představí animované, experimentální a dokumentární filmy.  Průřezová témata jsou věnována historii i současnosti kinematografie, aktuální se zaměřují na soudobé politicko-společenské otázky. Chybět nebudou ani filmové retrospektivy výrazných tvůrců. Účastníci LFŠ se tak setkají např. s Janem Švankmajerem, Jurajem Jakubiskem nebo Pavlem Kohoutem.

Celkem bude prezentováno 16 filmových cyklů, tzv. národních (například Bratři v triku). Hlavní tematický cyklus „Film a magie“ přinese snímky věnující se okultismu, rituálům, alchymii a kouzelnictví. Právě toto téma vedlo k tomu, že na druhé tiskové konferenci, pořádané 12. června v pražské zoologické zahradě, se LFŠ stala adoptivním rodičem  baziliška zeleného (Basiliscus plumifrons)  podobného draku z pohádek.  (To sice s tímto tajemstvím opředeným cyklem koresponduje, ale ve skutečnosti je tento plaz velice společenský a mezi chovateli oblíbený.) Retrospektiva přinese např. díla autorů jako Julio Meded či Arnos Gitai. Své příznivce jistě najde i tematický soubor „Přepisování minulosti“, který by měl probíhat i v dalších ročnících LFŠ. Letos se zaměří na „osmičková“ léta, tedy na rok 1938, 1948 a 1968. Kromě řady filmů nabídne i diskuse a přednášky historiků z Ústavu pro studium totalitních režimů či odborníků na český film. Cyklus „Současný český a slovenský film“ přinese reprezentativní výběr filmů z obou kinematografií včetně filmů experimentálních nebo z produkce filmových škol.  

Doprovodný program

Sekce nazvaná „Panorama filmové kritiky V4“ chce podpořit kritické vnímání národní filmové tvorby střední Evropy a dlouhodobě si klade za cíl vytvořit platformu pro kritickou reflexi filmové tvorby domácí. Součástí bude také diskuse nazvaná Jak se dělá filmový časopis, která se bude věnovat problémům souvisejícím s vydáváním takovéhoto druhu periodika.

Sekce „Film a živá hudba“ se letos soustředí na aktuální hudební interpretaci konkrétních filmových děl, a nejen němých filmů. Diváci se mohou těšit například na Vladimíra Václavíka či Petra Kružíka.

Sekce „Koncerty, divadla, čtení“ doplní filmová témata. Literární program se zaměří zejména na autory, kteří se explicitně vyjadřují magickým jazykem nebo se věnují mystice, okultismu, magii či šarlatánství. Hudební program obsáhne rituální rozměr uměleckých projevů jako magického prostředku neverbální komunikace a uměleckou formou spodobní konkrétní rituály současnosti i minulosti. Půjde zejména o koncerty hudebníků z oblasti Blízkého východu, zejména z Izraele a Palestiny, a o kapely s tradicí klezmer-hudby. Vrcholem této části programu bude koncert předního francouzského jazzového trumpetisty Erika Truffaze a jeho Ladyland Quartetu.

Příznivci výstav mohou vybírat z retrospektivy děl Evy a Jana Švankmajerových, nazvané Salamandr a instalované v Galerii Slováckého muzea, nebo se přijít podívat na téměř padesátku československých filmových plakátů z let 1960 až 1989 od předních československých grafiků a výtvarníků.

„Mír Lab A/V“ jsou audiovizuální variace a improvizace, které proběhnou na pěti „laboratorních nocích“  v Klubu Mír. Přinesou propojení hudební a audiovizuální složky v kompaktním celku, půjde o koncerty, ale i o sérii doplňujících vystoupení, v nichž se objeví přední skupiny a soubory z oblasti audiovizuálních médií – např. Georgi Bagdasarov, Mateřídouška, Filip Cenek.

„Lekce filmu“ letos povedou Pavel Kohout, Juraj Jakubisko, Veit Helmer a Amos Gitai. „Respekt forum“ nabídne řadu besed, panelových diskusí, přednášek, workshopů a dílen, jejichž posláním bude rozšířit hlavní festivalová témata a zprostředkovat poznání na jiných úrovních. Půjde např. o cyklus besed a přednášek spolupořádaného časopisem Respekt. Připraveny jsou čtyři diskusní bloky za účasti zkušených moderátorů, filmových odborníků, historiků, vědců a dalších zajímavých hostů. Dále se uskuteční besedy „Přepisování minulosti – 1968, konec nadějí“, „Současný stav české kinematografie“ a jiné.  

Prezentace aktivit AČFK

Na LFŠ se představí celoroční činnost asociace v oblasti distribuční, vzdělávací, metodické, pro lektory filmových klubů (FK) to bude dílna lektorských úvodů, organizace a dramaturgie filmových seminářů a přehlídek atd., kterou doplní diskuse na téma „Budoucnost filmových klubů/Filmové kluby budoucnosti“. Nebude chybět ani prezentace 3D kina, což je jedna z možností rozvoje FK. Asociace již tradičně udělí výroční ceny, jejímiž laureáty se stanou jak hosté LFŠ, tak i dlouholetí spolupracovníci asociace a hnutí FK.

Kam na projekci a doprovodné akce

V Uherském Hradišti se mohou zájemci rozhodovat mezi více jak desítkou míst nabízejících filmové projekce, divadlo, koncerty. Hlavním promítacím sálem se opět stane kino Hvězda, dále Klub kultury, Reduta, Slovácké divadlo, učebny Univerzity Tomáše Bati, Klub Mír. Největší kapacitu – 3 tisíce míst − nabídne letní kino na Masarykově náměstí. Letní kino ve Smetanových sadech disponuje 800 místy. Ozvěny LFŠ se uskuteční v místě konání této filmové školy, také v pražském kině Oko a v olomouckém kině Metropol.

Aby se o LFŠ vědělo…

Hlavním mediálním partnerem LFŠ je Česká televize, která svým divákům přináší zejména spotovou kampaň a v době konání akce pak Zprávy z Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Česká televize také na LFŠ představí svou dokumentární a filmovou tvorbu. Dalšími mediálními partnery jsou např. Radiožurnál Českého rozhlasu, Mladá fronta Dnes, Respekt, Slovácký deník. Záštitu nad LFŠ převzal např. ministr zahraničí K. Schwarzenberg, ministr kultury V. Jehlička, ministr školství, mládeže a tělovýchovy O. Liška, hejtman Zlínského kraje L. Lukáš, starosta města Uherské Hradiště L. Karásek.

Podrobnosti na http://www.lfs.cz/  nebo http://www.acfk.cz/.

Eva Veselá 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR-PRAHA: Již po čtrnácté si mohli zákazníci Lidlu v době od 4. 11. do 17. 11. 2024 v rámci sbírky Srdce dětem zakoupit u pokladen malé srdíčko, a to potom nalepit do velkého srdce ve výloze, aby už tradičně pomohli vážně nemocným dětem.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.12.2024

ČR: Vánoce se blíží a s nimi i příležitost dát dárek nejen svým blízkým, ale i přírodě. Anketa Alej roku, která se koná již od roku 2011, nabízí možnost podpořit svou oblíbenou alej a přispět k nejen k její popularizaci, ale i ochraně. Anketa, pořádaná organizací Arnika, má za cíl upozornit na krásu a význam alejí v naší krajině a podpořit jejich ochranu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.12.2024

ČR: Fakt, že jsou do seznamů UNESCO zapisovány architektonické památky, je všeobecně známý. Již méně se ví, že sem patří také tradice, které skupina obyvatel pokládá za své kulturní dědictví a předává je dalším generacím. Podmínkou pro zápis do mezinárodního Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO je předchozí uvedení na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, který nyní čítá 33 položek. Téměř před deseti lety v r. 2015 přibyla do tzv. národního seznamu „Betlémská cesta v Třešti“. Co tomuto výjimečnému ocenění předcházelo, jak se připravuje taková nominace a co z ní pro nositele tradice následně vyplývá? Naší průvodkyní po Cestě na Seznam bude za nominační tým Mgr. Eva Kolajová, vedoucí Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury, Muzeum Vysočiny Třebíč, společně s Ing. Pavlem Brychtou, předsedou Spolku přátel betlémů v Třešti.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky
Články a komentáře
18.12.2024