čtvrtek
9. ledna 2025
svátek slaví Vladan
Banner festivalu
© Zdroj: https://www.facebook.com/festival.alternativa



Festival Alternativa: Manipulace se zvukem; plochy, virtuozita, experiment

PRAHA: Zavedená jména v neotřelých spojeních, průkopnické spolupráce a společná zkoumání limitů zvuku. Festival Alternativa, svérázná přehlídka hutné hudby zaměřující se hlavně na experiment, okrajové žánry a improvizaci, se letos koná v termínech 15.–16. a 22.–23. listopadu 2024 a opět nabídne zvukové explorace v podání všestranně nadaných hudebníků a hudebnic.

od 15.11.2024 do 23.11.2024
Autor článku: 
Lýdie Kárníková

První festivalový večer v pátek 15. listopadu v Atriu Žižkov se ponese v duchu zkoumání těch nejnižších zvukových hladin. Představí se několik projektů: Norsko-francouzské kvarteto Dans les arbres, které spojuje výrazné zástupce jazzové a improvizační scény; švédská hudebnice Linnéa Talp zkoumající liminální povahu varhanních ploch a tělesnost dronové hudby; a těleso Re-Patched vzniklé na půdorysu spolupráce visegrádských zemí, které představí hudební pásmo k poctě tvorby skladatele Bogusława Schaeffera.

Hlavní hvězda letošního ročníku, norská hudebnice a spisovatelka Jenny Hval, vystoupí v sobotu 16. listopadu v prostoru ARCHA+ se svým aktuálním projektem I want to be a machine. Interdisciplinární meta-performance připomíná esej o vystoupení a podílí se na něm uskupení dalších hudebníků a hudebnic. Večer proběhne ve spolupráci s kolektivem Heartnoize.

Následující víkend hostí už tradičně smíchovská MeetFactory. V pátek 22. listopadu vystoupí dlouho očekávaná Puce Mary (účast na loňském ročníku musela na poslední chvíli zrušit). Jedna z nejvlivnějších postav hlukové hudby spjatá s dánským labelem Posh Isolation se postupně posouvala od drastických zkoumání spodních vrstev lidské temnoty až k současné poloze, kterou charakterizují expresivní kompozice s filmovým rozměrem, vykračující s nereálnými chorály a smyčci vstříc post-internetové avantgardě. Večer doplní mimo jiné hudební setkání dvou výrazných experimentátorů, francouzského klavíristy a elektroakustika Mathieua Chamagne a vietnamského perkusionisty Lê Quan Ninha. 

Finální festivalový večer v sobotu 23. listopadu přinese vystoupení projektu Far East Network. Vznik platformy hudebníků z dálného východu (Ryu Hankil z Jižní Koreje, Yan Jun z Číny a Yun Chee Wai ze Singapuru) inicioval japonský legendární experimentátor Otomo Yoshihide; jejich společný zvuk stojí zejména na Yoshihideho protahování kytarových akordů do ploch a hutných zvucích digitální i analogové elektroniky. Večer doplní libanonsko-švýcarské duo Praed (Raed Yassin a Paed Conca) obohacené o slovenskou, v Dánsku působící saxofonistku Michaelu Turcerovou. Setkání iniciované speciálně pro festival Alternativa propojí Turcerové minimalistickou improvizaci a zálibu v otevřených formách s pestrou fúzí arabské populární hudby, současné elektroniky a free jazzu, která charakterizuje tvorbu Praed.  

Kromě uvedených se během hlavního festivalového víkendu představí Eryck Abecassis, francouzsko-alžírský umělec navazující na elektronickou avantgardu; geniální a všestranný saxofonista a experimentátor Georgy Bagdasarov; multimediální umělkyně z olomouckého kolektivu Hlubina Adéla Konečná, autorka synťákového projektu Orinoko; nebo slovenské power ambientové duo Tittingur se zbrusu novým live A/V setem BVRKA.  

Program v MeetFactory bude probíhat i v malém sále. V pátek večer bude prostor patřit free session účastnictva kurzu Hledáme svůj zvuk pro nejmladší zvukové tvůrce, který Alternativa už druhým rokem pořádá ve spolupráci s Noise Kitchen a Synth Library. V sobotu zde pak Mathieu Chamagne představí svou novou zvukovou instalaci s názvem Volumes. Experimentuje v ní s různými modely zvukových objektů a imerzivním zvukoprostorem díky speciálnímu zařízení, které sleduje pohyb hlavy a reprodukuje zvuk ve trojrozměrném prostoru. Návštěvníci s VR sluchátky se volně pohybují ve virtuální realitě, která je čistě zvuková, a kolektivně zkoumají vytvářené prostranství. Jejich interakce s virtuálními objekty a mezi sebou přitom probíhá v reálném místě.

Festival pořádá spolek Unijazz a koná se za podpory Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR, hlavního města Praha, Městská část Praha 5, the Swiss Arts Council Pro Helvetia a Nadace Český hudební fond.

www.alternativa-festival.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025

PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura, Senioři
Články a komentáře
08.01.2025