ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.
„Lovec se žánrových mantinelů vymezených pro mysteriózní seriál drží a styl režiséra Jiřího Stracha diváci bezpečně poznají. A troufám si říct, že tentokrát přece jen trochu vybočujeme, a to mírou odvahy. Nebáli jsme se totiž zajít v tomto žánru trochu dál, a místy dokonce lehce koketujeme s béčkovými thrillery. Jsme totiž přesvědčeni, že mystery krimi se už v českém mediálním prostoru dostatečně etablovalo, takže si můžeme hrát i o trochu víc než dříve,“ říká kreativní producent ČT Jan Lekeš.
Pro Jiřího Stracha je to po dvou řadách minisérie Docent, které postavil na realitě policejního vyšetřování, návrat k příběhům, ve kterých figurují těžko vysvětlitelné, až nadpřirozené jevy. „Mysteriózní krimi je pohádka pro dospělé. Má stejné zákonitosti. Přece víme, že žádní démoni, které my v Lovci vraždíme a chceme od nich zachránit svět, neexistují. Podobně jako nějaký hejkal nebo drak. Natočil jsem tedy pohádku pro dospělé, která je postavená na tom, že se diváci mají bát. Kdo má rád tohle tajemno a kdo má rád mystery a komu se líbil Labyrint nebo Ztracená brána, tak ať Lovci dá šanci,“ vyzývá režisér Jiří Strach.
Ústřední dvojici si v Lovci zahráli Pavel Kříž a Jana Kolesárová. V takto výrazných seriálových rolích se společně divákům představují poprvé. „Moje postava se jmenuje Tomáš Lang. Je to lovec. Na první pohled není jeho charakter jasný, protože něco skrývá. Líbilo se mi, že dialogy v tomto seriálu nejsou napsané jako klasický slovní ping-pong. Máme tam samozřejmě takové scény, ve kterých je nutné některé věci prostřednictvím dialogu divákům osvětlit, ale Lang většinou moc ukecaný není. To spíš obstarává Alice Černá v podání Jany Kolesárové. Má to svůj důvod. Lovec si s sebou dějem nese smutek a tajemnost,“ naznačuje Pavel Kříž. A jeho herecká kolegyně dodává: „Lovec není typická kriminálka, protože nabízí hodně prostoru pro fantazii. Moje hrdinka v jednotlivých epizodách nepotkává lidi vědomě zlé, ale oběti démona. Ten může být v každém z nás. Mysterium má v Lovci stoupající tendenci a diváka udrží všech osm epizod v silném napětí,“ věří Jana Kolesárová.
Mysteriózní minisérie Jiřího Stracha, tedy Ďáblovu lest a Ztracenou bránu, všechny tři řady jeho seriálu Labyrint i film Santiniho jazyk, nabízí ke zhlédnutí iVysílání České televize.
režie: Jiří Strach // scénář: Tomáš Koňařík, Adam Doležal, David Ziegelbauer, Petr Hudský // námět: Tomáš Koňařík, Adam Doležal, Roland Kubina, David Ziegelbauer, Petr Hudský // kamera: Martin Šec // zvuk: Jiří Hruban, Robert Slezák, Lukáš Ujčík // střih: Vasilis Skalenakis // hudba: Ondřej Brzobohatý // producent Trigon Production: Patrik Pašš // výkonná producentka TV JOJ: Mária Vaneková // kreativní producent TV JOJ: Roland Kubina // výkonné producentky ČT: Romana Špiková, Karolína Vodičková // kreativní producent ČT: Jan Lekeš // hrají: Pavel Kříž, Jana Kolesárová, Jiří Dvořák, Ivo Gogál, Martin Stránský a další
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.