ČR: Hlavní část 31. ročníku festivalu Dny evropského filmu probíhala od 4. do 9. dubna v Praze, Brně a Ostravě. Žánrově pestrý program nabídl na tři desítky oceňovaných aktuálních hraných, dokumentárních i animovaných filmů. Na výběr filmů z různých koutů Evropy se mohou těšit od 10. do 14. dubna diváci v kinech v Boskovicích (Panorama), Červeném Kostelci (Kino Luník), Havířově (Kino Centrum), Hradci Králové (Bio Centra), Jablonci nad Nisou (Kino Junior), Šumperku (Kino Oko), Vrchlabí (Kino Střelnice), Vyškově (Kino Sokolský dům) a ve Znojmě (Kino Svět). Všechny filmy jsou uváděny s českými a anglickými titulky.
Na mezinárodním festivalu Dny evropského filmu (DEF) byly 9. 4. slavnostně předány v pražském kině Přítomnost festivalové ceny. Hlavní cenu BEST FILM DEBUT získala maďarská režisérka Katalin Moldovai za drama Bez dechu (Without Air). Film sleduje příběh učitelky literatury, jež doporučí studentům příběh o vztahu básníků Arthura Rimbauda a Paula Verlaina a vzápětí je rodiči obviněna z homosexuální propagandy. Cenu BEST MUSIC FILM obdržel režisér Mikel Cee Karlsson za snímek Tygr v ráji, který je originálním portrétem indie folkového písničkáře José Gonzáleze na pomezí fikce a dokumentu.
Více informací je k dispozici na www.eurofilmfest.cz.
V porotě hlavní soutěže debutů DEF zasedli herečka a kurátorka projektu Terapie sdílením Ester Geislerová, ředitel a spoluvlastník artové distribuční společnosti Aerofilms a spoluvlastník a provozovatele kin Aero, Světozor, Oko a Bio Central Ivo Andrle a producent Jakub Jíra. O cenu v kategorii evropský debut roku se ucházelo celkem šest snímků. K výběru vítězného filmu Bez dechu (Without Air) Katalin Moldovai uvádí porotce Ivo Andrle: „Přestože režisérka nesahá po velkých okázalých gestech a soustředí se především na konkrétní situaci konfliktu mezi oblíbenou učitelkou a rodiči jejich studentů, dokáže diváka naplno vtáhnout do gradujícího dramatu. Děj filmu je usazen v aktuální společenské situaci středoevropské země, nicméně morální rovina příběhu zůstává univerzální a nadčasová.“ Cenu v Praze převzala představitelka hlavní role Ágnes Krasznahorkai.
Soutěžní sekce Film & hudba DEF podtrhuje sílu dvou uměleckých disciplín a jejich schopnost oslovit lidské emoce a vášně na celém světě. O ceně BEST MUSIC FILM pro snímek Tygr v ráji rozhodli porotci: finský filmový režisér a scenárista a vítěz loňské soutěže DEF Einari Paakkanen, dále hudebník David Žbirka a slovenská zpěvačka a herečka Alžbeta Ferencová, známá jako Zea. „Tygr v ráji zaujímá poetičtější a místy surrealistický přístup k žánru hudebního dokumentu. Odvážný a unikátní film režiséra Mikel Cee Karlssona poskytuje náhled do psychického stavu umělce, spíše než faktickou časovou osu jeho kariéry a tímto neobvyklým přístupem si získal hlas poroty,” uvádí k vítěznému snímku za porotu David Žbirka.
Festivalové filmy DEF zaplnily kina v Praze, Brně a Ostravě od 4. do 9. dubna. Program, který většinu filmů nabídl v české premiéře, je rozdělen do pěti tematických sekcí: soutěžní sekce Poprvé uvádí silné debutové snímky, druhá soutěžní sekce Film & hudba láka na pestrý výběr filmů, ve kterých prim hraje hudba, a sekce Panoráma přináší snímky filmových matadorů. V sekci Pocta se festival tentokrát zaměřil na tvorbu režisérky a scenáristky Jessicy Hausner a mimo jiné uvádí její nejnovější film Club Zero. Sekce Živá planeta je tradičně věnována ekologii a přírodě. I v letošním roce byl pro návštěvníky festivalu připraven bohatý doprovodný program, který nabídl nejrůznější diskuze, projekce pro seniory a pro školy, semináře pro filmové profesionály i dílny animace pro děti.
Trailery k vítězným filmům:
Bez dechu - https://youtu.be/gif0rZyMYrM?si=Guun2Hd3oBTz329g
Tygr v ráji - https://youtu.be/pSPZXUP_GZs?si=DSfZkpudanKx59g_
Odkazy:
Web: www.dnyevropskehofilmu.cz
Facebook: www.facebook.com/DnyEvropskehoFilmu/
Instagram: www.instagram.com/dnyevropskehofilmu/
YouTube: www.youtube.com/@dnyevropskehofilmudaysofeu8359/featured
DEF SE KONAJÍ POD ZÁŠTITOU:
MINISTRA KULTURY ČR MARTINA BAXY, VEDOUCÍ ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE MONIKY LADMANOVÉ, PRIMÁTORKY STATUTÁRNÍHO MĚSTA BRNA MARKÉTY VAŇKOVÉ, PRIMÁTORA STATUTÁRNÍHO MĚSTA OSTRAVY JANA DOHNALA, NÁMĚSTKA PRIMÁTORA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY PRO OBLAST KULTURY, CESTOVNÍHO RUCHU A PAMÁTKOVÉ PÉČE JIŘÍHO POSPÍŠILA, STAROSTKY MČ PRAHA 1 TEREZIE RADOMĚŘSKÉ
ZA FINANČNÍ PODPORY:
VELVYSLANECTVÍ A KULTURNÍCH INSTITUTŮ EVROPSKÝCH ZEMÍ, MINISTERSTVA KULTURY ČR, STÁTNÍHO FONDU KINEMATOGRAFIE, ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČR, MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE, JIHOMORAVSKÉHO KRAJE, INFORMAČNÍ KANCELÁŘE EVROPSKÉHO PARLAMENTU, HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY, STATUTÁRNÍHO MĚSTA BRNA, STATUTÁRNÍHO MĚSTA OSTRAVY, MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 1, KANCELÁŘE KREATIVNÍ EVROPA MEDIA
HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER:
RADIO 1
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI: ČSFD.CZ, PROTIŠEDI.CZ, EXPATS.CZ, OSTRAVAN.CZ, INFORMUJI.CZ, VESMÍR
PARTNEŘI: EMBLEM HOTEL PRAGUE A NEWTON MEDIA
PRODUCENT: EUROFILMFEST S.R.O.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.