středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
za tradiční rukodělnou výrobou
© Petra Vidomusová



Za tradiční rukodělnou výrobou

PŘÍBOR: Tkadleny a tkalci představí různé podoby současného rukodělného tkalcovství. Ruční tkaní je tradiční metoda výroby látek a oblečení, kde se nitě ručně překřižují, vytvářejí vzory a textury. Tkadlec pracuje s tkalcovským stavem či jinými nástroji, kde přes osnovu přesně prokládá nitě podle vzoru. Tímto způsobem se  vytváří různé druhy látek od jednoduchých pláten po složitější vzory. Ruční tkaní má dlouhou historii a dodává výsledným produktům osobní dotek a unikátnost, individuální styl a design. Pro současné tkadleny a tkalce je tento způsob vytváření látek buď řemeslo, kterému se profesionálně věnují nebo část z nich má ruční tkaní textilií jako svůj koníček a specifické trávení volného času.

27.01.2024
09:00 - 13:00
Autor článku: 
Monika Chromečková

Za tradiční rukodělnou výrobou

Veronika Ficová z tkalcovské dílny Fénix je ze Studénky. Přiveze sebou stolní stav, na kterém tká plédy a šátky.

Veronika Gadulová z Ostravy tká více jak deset let a je známá pod značkou Tkanee. Vyrábí hlavně tkané šátky. Přiveze sebou dva tkalcovské stavy. Jeden dvoulistý na jednoduchou plátnovou vazbu a druhý čtyřlistý, který nabízí další typy složitějších vazeb.

Tkaní na stužkovém rámu a karetkách (stará technika výroby tkaných ozdobných pásků) představí Michaela Křivonožková „tkadlena Michaela“ z Fulneku. Vybrané techniky tkaní si bude možné u ní i vyzkoušet.

Senioři z Domova v Příboře pod vedením Pavly Kavanové a jejích kolegů vyrábějí jednoduché tkané textilie v rámci aktivizace seniorů a pracovní terapie. Prezentovat budou výrobu koberců z textilních proužků tzv. hadřáky a práci na kolíkovém stavu.

Některé výrobky tkadlen a tkalců si budete moci zakoupit.

Po celý den bude hrát Potaš – muzika z Těšínského Slezska

Pořad je vhodný nejen pro dospělé, ale také pro rodiny s dětmi.

Vstupné: 40,-

Zároveň se v tento den uskuteční slavnostní předání ocenění „Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje“ za rok 2023. Zveme Vás na 10. hodinu do refektáře piaristického kláštera v Příboře.

Ocenění předá náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo, za účasti PhDr. Václava Michaličky, Ph.D. z Centra tradičních technologií Příbor- Muzeum Novojičínska.

sobota 27. ledna 2024; 9:00–13:00

Centrum tradičních technologií Příbor –Muzeum Novojičínska

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024

ČR: Blog Zápisník alkoholičky odstartoval novou životní kapitolu Michaely Duffkové. Začala ho psát jako formu vlastní terapie před šesti lety. Její otevřené osobní svědectví o ženském alkoholismu získalo Cenu Magnesia Litera – Magnesia Blog roku 2019 a rok poté vyšlo knižně. Před pár dny do kin vstoupilo stejnojmenné filmové zpracování v hlavní roli s Terezou Ramba v režii Dana Svátka. A za pár dní – 25. července – vyjde Michaelina třetí kniha o tom, co přineslo půl dekády její abstinence. Zápisník nealkoholičky: Pět let na suchu vydává nakladatelství Motto, Albatros Media.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Knihy, literatura, média
Co se děje
16.07.2024