neděle
30. června 2024
svátek slaví Šárka
Pozvánka
© Zdroj: archiv vydavatele



Vychází kniha „Dalajlama a Havel – Česko-tibetské vztahy na pozadí výjimečného přátelství“ autorek Kateřiny Bursíkové Jacques, Kateřiny Procházkové a širokého kolektivu spoluautorů

PRAHA, ČR: Pozoruhodná publikace osvětluje méně známý aspekt politického působení prezidenta Václava Havla: jeho hluboký zájem o tibetskou problematiku, posílený přátelstvím s Jeho Svatostí čtrnáctým dalajlamou. Křest knihy "Dalajlama a Havel Česko-tibetské vztahy na pozadí výjimečného přátelství" se uskuteční ve středu 22. listopadu od 17:30 hodin v knihkupectví Academia (kavárna v 1. patře) na adrese Václavské náměstí 792/34, Praha 1. Provede jím novinář Karel Hvížďala, úryvky z knihy přečte herec Národního divadla Robert Mikluš a kmotrou knihy bude dlouholetá podporovatelka Tibetu a kamarádka Václava Havla, herečka Eva Holubová. 

22.11.2023
17:30
Autor článku: 
Robin Suchánek

Kniha přibližuje okolnosti první dalajlamovy návštěvy v porevolučním Československu i události, které následovaly. Havel dalajlamovi otevřel pomyslné dveře do nevyšších pater politiky na celém světě a díky Havlovi se Česká republika stala pro dalajlamu jednou z nejnavštěvovanějších zemí. Výjimečné česko-tibetské vztahy sahají do hlubší minulosti, jak kniha podrobně popisuje.

Pozornost je věnována také samotnému Tibetu, který před okupací komunistickou Čínou nikdy nebyl její součástí. Je smutným faktem, že Organizace spojených národů k porušení mezinárodního práva mlčí, a může se zdát, že svět na Tibeťany zapomněl.  Přes šedesát let je tibetské obyvatelstvo decimováno ve své vlastní zemi a sto padesát tisíc Tibeťanů včetně dalajlamy muselo z Tibetu utéct. Jenže navzdory přesvědčení čínských komunistů, že všechno tibetské zničí, vybudoval dalajlama v exilu demokratické instituce a udržuje při životě tibetské školství, kulturu i tibetský buddhismus. Kniha mimo jiné ukazuje, proč má smysl se o Tibet zajímat a proč je jeho obhajoba testem kvality naší vlastní demokracie.

Pohled na tibetskou exilovou komunitu a její inspiraci Havlovým esejem Moc bezmocných přibližují texty a básně současných tibetských autorů.

Atmosféru neformálních setkání dalajlamy a prezidenta Havla dokresluje korespondence a vzpomínky více než padesáti významných osobností kulturního a politického života, od dalajlamových spolupracovníků po české pamětníky, mimo jiné ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, biskupa Václava Malého, politika a filozofa Petra Pitharta, duchovního Tomáše Halíka, manželů Ivana a Dagmar Havlových, sestry boromejky Angeliky Pintířové, diplomata Petra Koláře, spisovatelky Edy Kriseové a řady dalších.

Text doplňují známé i doposud nepublikované fotografie domácích a zahraničních autorů, mezi nimi Josefa Koudelky, Emanuela Bauera, Bohdana Holomíčka, Dagmar Hochové, Tomkiho Němce, Karla Cudlína, Ondřeje Němce, Lenky Hatašové, Ondřeje Besperáta a desítek dalších.

Kniha představuje nezbytnou četbu pro každého, kdo si cení moderní historie, lidských práv a etiky veřejného života.

Dalajlama v předmluvě píše: „Velice vítám tuto publikaci o pozoruhodném životě Václava Havla, mého drahého přítele a výjimečného člověka. Prezident Havel patřil mezi osobnosti s nimiž mě pojilo blízké pouto, jak o tom svědčí naše setkání a bohatá komunikace zachycená i v této knize.“

 

Řekli o knize:

Olga Sommerová, dokumentaristka: „Knihu nabitou historickými událostmi, plnou inspirativních myšlenek, jsem četla jako dobrodružný román.

Tomáš Halík, duchovní a filozof: Vše jsem odložil a přečetl knihu jedním dechem. Je skvělá. Představuje cenný historický dokument a zároveň nabízí poutavou četbu, kořeněnou moudrým humorem obou hlavních protagonistů.

Pavel Kosatík, spisovatel: Bylo dobře, dokud zde oba pánové společně byli, ale není zle ani dnes, protože v jejich duchu lze jednat. Kdekoli na světě. Kus návodu, jak na to, obsahuje i tato široce kontextová a po všech stránkách pečlivě připravená kniha.“

Martin Hála, sinolog: „Kniha shromažďuje řadu unikátních svědectví nejen o přátelství prezidenta Havla a tibetského dalajlamy, ale i o celkové atmosféře důležitého období v našich nedávných dějinách. Podává je navíc čtivým způsobem, s neotřelými pohledy z nejrůznějších stran.“

 

Hlavní autorky:

Kateřina Jacques Bursíková

je politoložka, držitelka Bolzanovy ceny Univerzity Karlovy, jejíž Filozofickou fakultu vystudovala. Dlouhodobě se věnuje ochraně lidských práv doma i ve světě. Pracuje v Odboru pro lidská práva na Úřadu vlády a působí ve spolku Češi Tibet podporují.

Kateřina Procházková

je novinářka, působila jako rozhlasová a televizní reportérka a zpravodajka Českého rozhlasu v Asii. V Hongkongu, Tokiu, Singapuru a Pekingu žila asi deset let. Dnes pracuje v projektu Sinopsis. 

Spoluautoři: Greg C. Bruno, Kamila Hladíková, Zuzana Ondomišiová, Tändzin Palmo, Kate Saunders a Andrea Urbancová

Kniha je nyní k dispozici v knihkupectvích po celé České republice.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Vláda včera schválila novelu zákona o audiovizi. Jejím cílem je vytvořit moderní systém, který bude reagovat na dynamické změny v audiovizuálním průmyslu. Hlavními změnami jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek. Novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie tak právě zahájila cestu legislativním procesem. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
27.06.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Pavly Evjákové za Městské divadlo Zlín.

Celá ČR, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
26.06.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj zahájil největší investici do kultury, a to dlouho očekávanou revitalizaci objektu bývalých Vrbenského kasáren, která se promění na novou muzejní budovu sloužící pro vědecké i kulturní účely. Stavební práce budou stát 341 milionů korun.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
25.06.2024

ČR: V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech navíc došlo k nárůstu hodnocení. Největší pozitivní změnu, o pět procentních bodů, zaznamenala ČT u dotazu, zda předkládá divákům pravdivý a nezkreslený obraz skutečnosti kolem nás. Úspěch zaznamenala veřejnoprávní televize i na mezinárodním poli, podle výzkumu Digital News Report patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.06.2024