PRAHA: Kostelní varhany jako hudební nástroj pro 21. století se představí v pražském kostele u Salvátora. Na unikátní akci Organic II vystoupí dva české projekty Katta/Vox Organi a duo Trans Organic, které s tradičním nástrojem pracují v nových souvislostech a v kombinaci s živými nástroji a elektronickou hudbou. Závěr obstará djským setem britská hudebnice Emika, která v průběhu večera doplní vystoupení Katty a spojí tak monumentální zvuk varhan s podmanivou elektronikou. Akce bude warm upem festivalu Spectaculare 2024 a zároveň součástí doprovodného programu Prague Sounds.
Asi žádný hudební nástroj není tak úzce spjatý s nějakým konkrétním kontextem jako chrámové varhany. Představit si jejich mohutný, všeprostupující zvuk bez automatického spojení se sakrálními prostorami nebo náboženskými účely může někomu připadat jako svatokrádež. Nová generace hudebníků ale už k varhanům dokáže přistoupit bez předsudků a zároveň citlivě. Patří mezi ně varhanice a skladatelka Katta s aktuálním počinem Vox Organi nebo duo Trans Organic. Spolu se 11. listopadu představí na večeru Organic II v pražském kostele U Salvátora.
Po studiu na prestižních školách a letech interpretace klasiky se hudebnice Katta rozhodla začít psát pro varhany i vlastní skladby. „Dovolila“ si je v roce 2016 zamíchat mezi Bacha, Messiaena a Pärta na album Veni Sancte Spiritus a ukázalo se, že odvážnému štěstí přeje. Nahrávka ji otevřela nové možnosti hudebního vyjádření.
Její první čistě autorské album Katta: Vox Organi vyšlo letos v květnu a všechny zvuky na něm pochází z varhan v kostele U Salvátora. Tedy s výjimkou jejího hlasu, který zpívá staré duchovní texty. „Vibrující zvuková pole, která Katta vytváří, jsou fyzický zážitek: naplňují prostor, rozechvívají ho a s ním i tělo posluchače. Zátěžový test, kde zvuk balancuje na prahu mezi bolestí a slastí,“ napsal o Kattě hudební publicista Pavel Klusák v časopise Host. O desku Vox Organi se postaral německý label Emika Records, za kterým stojí producentka s českými kořeny Emika. Významná hudebnice pohybující se na pomezí klasiky a elektronické hudby nahrávku u Salvátora pokřtí. Katta a Emika společně zkomponují a zahrají vybrané písně, v nichž využijí sílu klasických kostelních varhan v podání Katty a basové elektronické hudby v podání Emiky - souboj zvukových titánů, který si nesmíte nechat ujít!
Emika přiveze výběr nové nevydané hudby, kterou představí na závěr večera jako DJ set, svou vizi basové hudby v krásném ozvučeném kostele. Večer v kostele zahájí duo Trans Organic, v němž se potkali mezinárodními cenami ověnčená varhanistka Markéta Schley Reindlová a multiinstrumentalista Tomáš Reindl. Spojují tradiční zvuk chrámových varhan s interaktivní elektronikou, indickými bubny tabla a dalšími nástroji. Trans Organic využívá současných možností technologie zpracování zvuku v reálném čase, který umožňuje třeba zachycení, „zmrazení“, či granulaci zvuku varhan a jeho přetvoření do ambientních struktur. Projekt Trans Organic je důkazem toho, že v hudbě časová i kulturní ohraničení ztrácejí svůj smysl.
Organic II navazuje na večer Organic, který se konal v roce 2018 spoluprací festivalů Signal a Struny podzimu. O pět let se vrací díky společnému počinu Spectaculare Festivalu a Prague Sounds. Pro první slouží jako warm-up příštího ročníku, pro druhý jmenovaný naopak jako „dodatek“ k tomu aktuálnímu. Obě akce spojuje dobrodružný, hledačský program otevírající nové posluchačské obzory a přesně to se bude dít 11. listopadu v kostele U Salvátora, kde vystoupí na varhanickém večeru Katta, Trans Organic a Emika.
https://emikarecords.com
http://www.tabla-tom.com/Trans-organic.html
Vstupenky v síti: GoOut: https://goout.net/cs/listky/organic-trans-organic+katta+emika/lqyu/
Spectaculare uvádí:
Organic II - varhany pro 21. století
11. 11. 2023, 19.30 hod.
Kostel U Salvátora, Salvátorská 1, Praha 1, Staré Město
Ve spolupráci:
Katta U Salvátora
Prague Sounds
Impresario
Art Frame
Za podpory:
Hlavní město Praha
Městská část Praha 1
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.