sobota
29. června 2024
svátek slaví PetraPavel
Ilustrační snímek
© Archiv pořadatele



Borůvka Praha o.p.s. slaví 25 let na scéně!

PRAHA: Pro neziskovou organizaci Borůvka Praha o.p.s. je rok 2023 opravdu výjimečný. Znamená pro ni už čtvrt století, kdy pomáhá lidem s postižením zapojit se do běžné společnosti. Takové výročí není jen tak!

Autor článku: 
Kateřina Kučerová

Ve čtvrtek 21. září se před tréninkovou kavárnou TA KAVÁRNA na Vyšehradě uskutečnila oslava 25. narozenin neziskové organizace Borůvka Praha o.p.s. a program byl opravdu bohatý. Dospělým zahrály kapely Lovesong Orchestra a Jiný Metro. Dětem udělaly radost nejen barevné balónky, ale i malování na obličej, výtvarné dílny, divadlo či bubbleshow. V TA KAVÁRNĚ byla také nainstalována prodejní výstava k charitativnímu kalendáři Jedinečnost, který si Borůvka Praha k výročí nadělila. Na akci samozřejmě nechyběl ani pravý narozeninový dort, který za zvuku fanfár rozkrojila sama ředitelka organizace, Lenka Nádvorníková.

„Lidem s postižením dle mého názoru nejvíce chybí rovný přístup, kdy je na ně nahlíženo jako na plnohodnotné lidi, kteří mají svá práva, ale také povinnosti. Diskriminace může být negativní, ale i pozitivní. Mohli bychom hovořit také o nedostatku finančních prostředků na osobní asistenci či pečovatelskou službu. V případě dostatku financí se zase můžeme bavit o nedostatku kapacit těchto služeb. Vždy se ale vlastně jen vracíme k tomu, že rovné příležitosti, ať už v péči o vlastní osobu, ve vzdělání nebo v práci jsou tím, co lidem s postižením nejvíce chybí k tomu, aby se mohli stát plnohodnotnými členy společnosti,“ říká právě Lenka Nádvorníková, ředitelka Borůvky Praha o.p.s.

Kromě komplexní podpory při začleňování se do běžného pracovního procesu poskytuje organizace Borůvka Praha o.p.s. lidem s postižením ještě další služby. Patří mezi ně sociální a psychologické poradenství, fyzioterapie a v neposlední řadě také workshopy pro firmy, které by chtěly lidi s postižením zaměstnávat, ale úplně nevědí, jak na to.

 

Co se za 25 let povedlo

Celá práce organizace začala už v roce 1998, kdy byl otevřen charitativní Obchůdek Borůvka na pražském Vyšehradě, který funguje dodnes. Zpočátku v něm šlo primárně o prodej výrobků z různých chráněných dílen. Obchůdek ale léty nabyl dalších rozměrů a v současné době funguje také jako tréninkové pracoviště, které má za cíl umožnit lidem s postižením získat základní pracovní návyky a vyzkoušet si zvládání pracovní zátěže srovnatelné se zaměstnáním v běžných podmínkách. Díky této možnosti se mohou lépe uplatnit na běžném trhu práce.

Společně s Obchůdkem vznikl také projekt Doprava a Osobní asistence do škol. Bezbariérová doprava za vzděláním funguje dodnes a ulehčuje každodenní život rodin s dětmi s handicapem. Postupem času se začala organizace více věnovat tématu zaměstnávání lidí s postižením, a tak v roce 2008 vznikl další pracovně-tréninkový prostor, kterým je TA KAVÁRNA. V roce 2013 Borůvka dala vzniknout stálým pracovním místům v rámci Dílny švadlen a dobročinného secondhandu Koloběh a v roce 2019 byla pro velký zájem otevřena druhá pobočka Koloběhu v pražských Nuslích.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Vláda včera schválila novelu zákona o audiovizi. Jejím cílem je vytvořit moderní systém, který bude reagovat na dynamické změny v audiovizuálním průmyslu. Hlavními změnami jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek. Novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie tak právě zahájila cestu legislativním procesem. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
27.06.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Pavly Evjákové za Městské divadlo Zlín.

Celá ČR, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
26.06.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj zahájil největší investici do kultury, a to dlouho očekávanou revitalizaci objektu bývalých Vrbenského kasáren, která se promění na novou muzejní budovu sloužící pro vědecké i kulturní účely. Stavební práce budou stát 341 milionů korun.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
25.06.2024

ČR: V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech navíc došlo k nárůstu hodnocení. Největší pozitivní změnu, o pět procentních bodů, zaznamenala ČT u dotazu, zda předkládá divákům pravdivý a nezkreslený obraz skutečnosti kolem nás. Úspěch zaznamenala veřejnoprávní televize i na mezinárodním poli, podle výzkumu Digital News Report patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.06.2024